KOLAJOVÁ, J. Letové standardy - Part ORA - požadavky na výcvikové organizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Hammer, Jaromír

Úkolem diplomanta bylo vyhodnocení rozdílů v požadavcích předpisů Part-FCL resp. Part – ORA oproti požadavkům původního předpisu JAR-FCL. Identifikace problémů při přechodu výcvikové organizace typu FTO na organizaci ATO. Rovněž měl být zpracován návrh struktury SMS pro složitou organizaci ATO. Předložená práce je členěna do čtyř hlavních částí, je napsaná ve slovenském jazyce. Práce je zaměřena na implementaci výše uvedeného nařízení v podmínkách Slovenské republiky. V celé práci postrádám pečlivější zpracování jednotlivých částí a přesnější formulace. Autorka v první části provedla seznámení s legislativní úpravou dané problematiky. V druhé části je provedeno porovnání rozdílů mezi předpisy JAR-FCL a PART-FCL. V třetí části práce jsou popisovány změny oproti předpisu JAR-FCL, dále je tato část věnována předpisu Part-ORA. V souladu se zadáním práce měla být tato část rozsáhlejší a podrobněji zpracovaná. Systém řízení bezpečnosti je ve čtvrté části práce popisován příliš všeobecně. Cíle práce byly splněny v souladu se zadáním.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Šplíchal, Miroslav

Cílem práce bylo zhodnotit rozdíly v požadavcích předpisů Part-FCL resp. Part – ORA oproti požadavkům původního předpisu JAR-FCL, identifikovat problémy při přechodu výcvikové organizace typu FTO na organizaci ATO. Dále měl být zpracován návrh struktury systému řízení bezpečnosti pro složitou organizaci ATO. Vlastní práce je z hlediska struktury rozdělena do čtyř hlavních částí a je zpracovaná ve slovenštině. V první části autorka provedla stručné seznámení se související legislativní úpravou dané problematiky. Tato část by si zasloužila dokonalejší zpracování a přesnější formulace, například v uvádění čísel nařízení a jejich platnosti. Rovněž v této části mohlo být uvedeno objasnění právních aspektů regulace v civilním letectví. Ve druhé části práce autorka provedla porovnání rozdílů mezi zmíněnými předpisy. Také tato část mohla být zpracována pečlivěji s vhodněji volenou strukturou. Příkladem může být tabulka č.1, která mohla být uvedena přehledněji na jedné straně. Z podkapitoly 2.3 plyne, že se autorka zaměřuje na implementaci v podmínkách Slovenské republiky. Jde o poměrně zásadní informaci, proto by tuto volbu měla autorka zmínit jak v abstraktu, tak i úvodu práce. Třetí část práce je věnována předpisu Part-ORA, současně jsou zde popisovány změny oproti předpisu JAR-FCL. Dále zde autorka rozebírá problematiku přechodu organizace typu FTO na organizaci ATO. Autorka dále v podkapitole 3.4 provedla identifikaci možných problémů při přechodu organizace. S ohledem na plnění požadavku zadání práce by tato podkapitola měla být mnohem rozsáhlejší a podrobněji zpracovaná. Ve čtvrté části práce se autorka zabývá systémem řízení bezpečnosti (SMS). Poněkud nelogicky je zde zařazena podkapitola popisující „Národný bezpečnostní program SR“. Tuto podkapitolu mohla autorka vypustit nebo popsat důvod jejího zařazení, neboť není zřejmá souvislost. Při návrhu SMS pro složitou organizaci mohla autorka lépe pracovat s jednotlivými požadavky předpisů namísto uváděného všeobecného popisu jednotlivých bodů. Do práce mohly být zařazeny také možné příklady realizace některých požadavků předpisu. Další výtka směřuje k tabulkám č.4, č.5 a č.6, které autorka převzala z jiného zdroje, který však není jednoznačně identifikovatelný. Celkově je možné konstatovat, že autorka sice dosáhla zadaných cílů práce, avšak vlastní přínos autorky mohl být vyšší a práce mohla být zpracována s větší péčí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 71691