CIBULKOVÁ, M. Srovnávací analýza odborných textů v angličtině [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmrzlá, Petra

Cílem předložené bakalářské práce bylo srovnání různých druhů textů se stejným tématem, přičemž jedním z úkolů byla také volba vhodného analytického rámce. Studentka Magda Cibulková se rozhodla nahlížet na texty ze tří různých úhlů pohledu, vycházejících z porovnání mluveného a psaného jazyka, jazykových funkcí a stručné analýzy registru. První část analýzy (3.2) je poněkud povrchní a autorka se místy uchyluje ke konstatování obecně známých faktů. Za nosnější částí práce považuji spíše následující kapitoly (3.2 a 3.3). Klasifikace jednotlivých vyjádření a částí textů z hlediska jazykových funkcí je do jisté míry záležitostí interpretace a subjektivního vnímání. Celkově se studentka v problematice zorientovala velmi dobře, jen některé ze zvolených příkladů mohou být poněkud sporné. Například u prvního textu autorka tvrdí, že se v něm neobjevuje přímý důkaz konativní funkce a poutavý název zařazuje jako příklad funkce poetické s tím, že má zaujmout čtenáře. U třetího textu pak správně identifikuje větu „I’m really excited, a little disoriented but really excited“ jako pokus autorů software o imitaci emotivní funkce, zapomíná však na to, že ve výsledném rozhovoru s lidským protějškem je účelem kontakt, tedy funkce fatická. Tyto výhrady se ovšem týkají pouze jednotlivostí a celkově je v práci zvolený teoretický rámec aplikován správně. Cíl práce byl tedy naplněn, ačkoli v některých aspektech by bylo jistě možné zajít do větší hloubky. Ačkoli se autorka zcela nevyvarovala jazykových chyb, např. ve členech či interpunkci, jedná se o ojedinělé případy, které zásadně neovlivňují celkové vyznění textu. Formálně i stylisticky je práce rovněž v pořádku a má přehlednou a logickou strukturu. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
79

Posudek oponenta

Smutný, Milan

Předložená práce srovnává tři texty s technickou tématikou z různých hledisek: stylu, rozdílů mezi mluveným a psaným jazykem, funkcí jazyka a registru. Výběr textů včetně přepisu videonahrávky je odpovídající danému cíli práce. Jazyk na požadované úrovni, jen s menšími problémy (např. „only the one feature“ - str. 11). Některá tvrzení nebo závěry autorky jsou sporné. „Usually there is less time to prepare the spoken communication than the written one … - str. 9. „References usually help the writer to express a particularly complicated thought“ – str. 11 . Označení titulku „ Not as bad as it seems ….“ - str. 18, nebo výpovědi robota „I am really excited …..“ - str. 21 jako příklady „poetic function“. Z hlediska stylu je práce v pořádku s několika výhradami, např. se vyskytuje nadbytečné vysvětlení u odkazů na některé autory (Jakobson - str. 14, Halliday - str. 22) a nestandardní odkaz („According to David Crystal - str. 6). Autorka pracuje s adekvátními zdroji (jedna položka seznamu literatury není dohledatelná v textu - Crystal 1987, jeden zdroj, na něž text odkazuje, chybí v seznamu literatury - Biber et al - str. 22). Závěr: autorka prokázala požadovanou znalost anglického jazyka a provedla zdařilou analýzu textů. Práce splňuje zadání a požadavky, doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 134534