STRÁŽNICKÝ, M. Konstrukce pro inovovanou mikrofonní techniku Jecklin Disk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirásek, Ondřej

Student v práci odpovídajícím způsobem sepsal teoretickou část pojednávající o lidském sluchu, vlastnostech mikrofonů a typech stereofonních mikrofonních technik. Samostatně vyrobil tři typy inovovaného Jecklin disku simulujícího akustický stín hlavy, a to s různými typy absorbérů na jeho povrchu. Sehnal akustické parametry použitých absorbérů, hlavně jejich činitel pohltivosti v návaznosti na příslušná kmitočtová pásma. Provedl řadu praktických měření. Pomocí růžového šumu i pomocí sinusového signálu různé výšky analyzoval směrovou citlivost inovovaného setu. Spočítal a vytvořil a grafy směrové citlivosti setu a dal do souvislosti směrovou charakteristiku jednotlivých mikrofonů použitých v setu (s kulovou, osmičkovou, ledvinovou aj. charakteristikou), úhel mezi nimi a typ absorbéru. Práci doplnil praktickým nahráváním sólového nástroje či duetu a pomocí goniometru a Lissajousových obrazců stanovil rozložení akustické energie v rámci stereo panorama. Vyhodnotil, který z typů setu zaplňuji vhodněji stereo bázi. Když už přišel na užitečné souvislosti (např. při jak rozšiřujícím se úhlu mezi kapslemi zeslabuje nebo přestává fungovat akustický stín disku), hodilo by se, aby student tento vztah vyjádřil nejen slovně. Ale i tabulkou, a ještě lépe grafem. I tak má práce velice solidní úroveň. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Musil, Jaroslav

Téma bakalářské práce je velice dobře zvolené a to nejen ve smyslu teoretického zpracování, ale především s užitečným dopadem na běžnou praxi záznamu a ozvučení. Proto si student zaslouží již v samém úvodu poděkování, že si toto téma zvolil. Dokument je podrobně a logicky zpracován, od teoretického zasvěcení do problematiky přes konstrukci disků s třemi různými povrchy a měření až po příklady praktické konfigurace a využití. Kromě srozumitelného textu je vkusně doplněn obrázky a grafy. Jedině snad by bylo dobré uvést technické parametry použité referenční reproduktorové soustavy (Event Tuned Reference). Jinak jen výjimečně se najde nějaký překlep a nesrovnalost (dueto vs. duo). Student podněcuje zvukové mistry k používání stereofonních technik, což je správně, nicméně i kontaktní snímání má své místo ve světě záznamu a ozvučování, především s ohledem na akustické vlastnosti daného prostoru a často se jedná i o záměr pro zachycení detailu výrazu interpretace. Na celé práci je třeba nejvíce ocenit praktické konfigurace a to pro sólovou akustickou kytaru a pro dvě akustické kytary. Student pečlivě provedl záznamy, analýzy a porovnání výsledků, což má pro případné praktické využití velký význam. I když závěrečné zhodnocení celé práce by mohlo být delší, student vyhodnotil celou práci a výstižně porovnal zjištěné výsledky včetně doporučení dalšího měření v reálných akustických prostorech, což svědčí o jeho uvědomění si, že výsledky dosažené v ideálních laboratorních podmínkách se mohu od reálných lišit.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 151148