HRBKOVÁ, S. Studium optických vlastností organických materiálů pro nelineárně optické aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Vala, Martin

Předkládaná diplomová práce studentky Silvie Hrbkové je zaměřena na velmi aktuální problematiku nelineárně optických vlastností organických látek a to zejména dvoufotonové absorpce (TPA, two-photon absorption). Práce se zaměřuje na vytvoření metodiky měření TPA vlastností, ověřuje ji na známých látkách a aplikuje na látky nové. Svým zaměřením je práce v kontextu řešené problematiky na FCH VUT v Brně velmi inovativní, protože jde o první absolventskou práci v této oblasti. Teoretická část se krátce věnuje popisu procesu dvoufotonové absorpce, metodám stanovení dvoufotonového absorpčního průřezu a zejména představuje rešerši v oblasti studia vztahu mezi strukturou molekula jejich TPA vlastnostmi. Informace zde shrnuté jsou pak využity při diskusi TPA vlastností zjištěných u nových látek. Experimentální část popisuje použité experimentální uspořádání, materiály a přístroje. Ve výsledkové části jsou uvedeny a diskutovány zjištěné skutečnosti. V práci oceňuji zejména šíři záběru, kdy se podařilo vyvinout metodiku měření, ověřit ji a aplikovat na nových látkách. Velmi oceňuji odbornou úroveň, které se i přes složitost problematiky podařilo v této bakalářské práci dosáhnout. Bylo to možné i díky tomu, že Silvie Hrbková začala na tématu pracovat již ve druhém ročníku. Část výsledků studentka také prezentovala v rámci svého příspěvku na studentské konferenci. Studentka Silvie Hrbková postupovala při experimentální práci i následném zpracování výsledků svědomitě a předkládanou práci vypracovala s přiměřeným počtem konzultací samostatně. Z předkládané práce je patrné dostatečné pochopení problematiky. Předkládaná práce splňuje všechny nároky kladené na bakalářskou práci, dosahuje výborné kvality, a proto ji doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hrabal, Michal

Předloženou bakalářskou práci slečny Silvie Hrbkové - Studium optických vlastností organických materiálů pro nelineárně optické aplikace - hodnotím známkou "velmi dobře / B". Logické členění práce, samostudium literatury a úroveň jazykového zpracování se mi jeví jako velice zdařilé. Překlepů bylo v celé práci minimální množství, stejně jako hrubších gramatických chyb (shoda podmětu s přísudkem atp.). Také mě zaujalo zpracování výsledků, obzvláště experimentálně zjištěné hodnoty TPA průřezů pro oba standardy, které potvrzuje dobrou implementaci dříve neřešené problematiky na daném pracovišti. Formální úroveň práce je po jazykové stránce v pořádku. Práce je čtivá a je v ní přiměřenou formou nastíněn úvod do problematiky dvoufotonové absorpce včetně krátké rešerše vybraných materiálů, vykazujících dvoufotonovou absorpci. Co se týká kvality grafů (obzvláště 27, 28, 30 a 31), tak ta skutečně v pořádku není. Některé jsou rozmazané a vesměs u všech je slabý popis (legenda, osy atd.). Shrnující grafy popisující solvatochromické účinky rozpouštědel (obr. 35-38) jsou příliš malé a velmi špatně se v nich dá vyznat. Relativně slabou částí předložené práce je interpretace výsledků a jejich diskuze společně se splněním požadavků zadání. Zdá se mi, že v průběhu práce bylo vykonáno dost solidní práce. Jak už zavedení a ověření nové metody, tak i studium solvatochromismu u vybraných DPP materiálů pro vybraná organická rozpouštědla. Kapitola ZÁVĚR se bohužel omezuje pouze na statický popis toho, kdy se jaké spektrum kam posunulo při tom a tom rozpouštědle, ale chybí mi hlubší popis, proč vlastně některé věci byly zkoumány. Jedním z vytyčených cílů práce bylo studium závislosti chemické struktury zkoumaných vzorků na kvantovém výtěžku fluorescence. Nikde v práci jsem se však nedozvěděl, jestli byla problematika studována, popř. pokud nebyla, tak proč ne. Nesouhlasím také s poslední větou v odstavci nad obr. 35 (str. 31) popisující normovaná absorpční a emisní spektra U24. Tak, jak je věta formulována, nedává smysl a jedná se vyloženě o nepravdu. Takové věci by se v práci na úrovni bakalářské práce stávat neměly. Celkově se mi i přes výše uvedené nedostatky jeví práce jako zdařilá a bylo by zajímavé, kdyby se v řešené problematice pokračovalo i v navazujícím magisterském studiu. Chválím slečnu Hrbkovou za námahu, s jakou pronikla do velice komplikované problematiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Úroveň jazykového zpracování A
Využití literatury a její citace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 88227