TEXL, F. Přístupový systém pro aplikaci carsharing [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Dzurenda, Petr

Cílem práce bylo navrhnout a implementovat offline přístupový systém pro carsharing umožňující odemčení a uzamčení vozidla s využitím Android mobilní aplikací a technologie BLE. Toto zadání bylo splněno v plném rozsahu. Text práce je dobře strukturovaný a srozumitelný. Postup návrhu řešení, způsob implementace a dosažené výsledky jsou dostatečně popsány a diskutovány. Rozsah práce odpovídá rozsahu bakalářské práce. Po formální stránce je práce na dobré úrovni a bez výraznějších chyb. Práce s literaturou je na dobré úrovni. Výsledky práce jsou plánovaný využít v rámci aktuálně řešeného výzkumného projektu na VUT a je možné je využít i v dalších projektech či závěrečných pracích. Velmi kladně hodnotím aktivitu studenta během semestru. Student pracoval samostatně, pravidelně konzultoval a implementoval všechny připomínky vedoucího práce. Celkově hodnotím tuto práci a dosažené výsledky jako velmi kvalitní a doporučuji tedy práci k obhajobě s hodnocením A/92 b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Ilgner, Petr

Cílem práce je implementaci přístupového systému pro carsharing založeného na již publikovaném kryptografickém schématu. Zadání práce považuji za obtížnější, vzhledem k nutnosti použití mnoha technologií, ke kterým není vždy dostupná srozumitelná programátorská dokumentace. Zadání považuji za splněné, autor navíc implementoval také další technologie. Práce je nadprůměrného rozsahu a je poměrně dobře členěna do pěti dobře navazujících kapitol. Teoretická část je dostatečná a srozumitelná, byť některým tématům je věnována nadbytečná pozornost. Popis návrhu systému a použitých komunikačních technologií je zdrařilý. Oceňuji také jasné porovnání implementovaných verzí a komunikačních protokolů. Některé implementační detaily nejsou podrobně popsány, postup instalace a sestavení jednotlivých částí, softwarových závislostí by měl být podrobnější. Implementace systému je velmi komplexní – jde o mobilní aplikaci, aplikaci vydavatele a aplikace pro stranu ověřovatele. Bohužel architektura řešení je spíše průměrná, bylo by vhodné použít vhodné návrhové vzory. Nevhodné je vytváření samostatných buildů pro různé verze protokolu a délky klíčů, (vhodné je použití konfiguračních souborů či parametrů). Některé části kódu jsou nevhodně pojmenované (např. třída Pokus, balíčky example aj.). U zdrojových souborů Android aplikace chybí Gradle soubory. Softwarová implementace je ale jinak funkční a prakticky využitelná. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, snižují ji občasné překlepy a drobnější typografické chyby. Student využívá 51 vhodně zvolených informačních zdrojů, které ale nejsou u některých obrázků a tvrzení uvedeny. Některé výpisy jsou vloženy jako obrázky. S ohledem na komplexnost SW implementace a části, které byly realizovány nad rámec zadání, práci i přes uvedené nedostatky považuji za velmi kvalitní a navrhuji hodnocení B/86b.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 151231