OSIČKOVÁ, K. Zpracování snímků duhovky pro biometrické aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Studentka Kristýna Osičková vypracovala diplomovou práci z oblasti biometrie duhovky. Během řešení pracovala studentka aktivně a soustavně, především dle pokynů, na konzultace se dostavovala podle potřeby a měla na nich věcné a konkrétní dotazy. Odevzdaný text sleduje zadání, je logicky strukturovaný a kvalitně zpracovaný. Na práci studentky je potřeba ocenit především rozsáhlé testování a vyhodnocení různých variant vlnkové transformace, jako hlavního kroku ve zpracování obrazů duhovek. Použité a citované práce jsou adekvátní vzhledem k řešenému tématu. Zadání je tak splněno na kvalitní úrovni. Celkově hodnotím práci stupněm A/92.
Obtížnost zadání hodnotím jako průměrnou. Všechny body zadání byly splněny, přičemž velmi kvalitně hodnotím zejména část věnovanou experimentům. Tyto jsou provedeny skutečně velmi důkladně. Navíc považuji i zhodnocení dosažených experimentálních výsledků za zdařilé, neboť odpovídá běžným konvencím v oblasti biometrických systémů, což umožnilo porovnání s obdobnými algoritmickými postupy v dané oblasti. Rozsah technické zprávy mírně přesahuje obvyklé rozmezí, avšak to není na škodu. Naopak se domnívám, že textová část obsahuje veškeré relevantní údaje. Text technické zprávy má logickou strukturu, kapitoly na sebe navazují a jsou obsahově vyvážené. Práce je pro čtenáře pochopitelná a je čitelná. Typografickou i jazykovou stránku práce hodnotím kladně. Občas jsem narazil na nešťastné formulace, nemající však naštěstí negativní vliv na srozumitelnost. Rozsah použitých studijních pramenů vypovídá o důkladném prostudování aktuálního stavu problematiky v dané oboru. Kladně hodnotím i využití aktuálních literárních zdrojů. V textu technické zprávy jsou uvedené publikační zdroje citovány v souladu s citační politikou. Díky tomu je možné odlišit převzaté části od vlastního přínosu studentky. Citace jsou úplné a v souladu s citačními zvyklostmi. Realizační výstup je evidentně funkční. Jak jsem zmínil již dříve, velmi pozitivně hodnotím důkladné otestování řešení a zhodnocení dosažených výsledků. Je zřejmé, že této části věnovala studentka poměrně hodně času, což vede i k nadprůměrnosti předložené práce. Využitelnost výsledků v praxi vidím jako reálnou, neboť v současné době je právě duhovka oka velmi žádanou komoditou mezi biometrickými systémy. Na základě výše uvedeného slovního komentáře tedy navrhuji celkové hodnocení stupněm B (velmi dobře) s 88 body.
eVSKP id 84477