JANEČEK, V. Zavážecí loďka pro krmení ryb [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jaroslav

Student s tématem práce přišel sám a sám si také nastudoval vše potřebné. Výsledkem jeho práce je funkční prototyp zavážecí loďky. Z těchto důvodů hodnotím práci stupněm B/83 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo navrhnout a vytvořit loďku pro zavážení krmení rybám. Vzhledem k tomu, že bylo potřeba si veškeré části loďky navrhnout a vyrobit a také navrhnout a vytvořit veškerou komunikaci a řízení loďky, považuji práci spíše za náročnější.  S výsledkem práce jsem spokojen.
Práce s literaturou Student si potřebnou literaturu aktivně obstarával sám.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student byl aktivní v průběhu celého školního roku.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena v předstihu a obsah byl konzultován.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Janoušek, Vladimír

Hodnocení odáží výše zmíněné skutečnosti. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Mírně vyšší obtížnost vidím v kombinaci mechanických prvků, vestavěného hardwaru, softwaru a komunikačních technologií v rámci jednoho celku.
Rozsah splnění požadavků zadání Požadavky zadání byly splněny pragmatickým a cílevědomým způsobem s využitím 3D tisku, dostupných hardwarových modulů a s využitím dostupných knihoven pro jejich řízení.
Rozsah technické zprávy 49 stran v LaTeXu.
Prezentační úroveň technické zprávy 60 Stav řešené problematiky je popsán srozumitelně. Kapitola 4 je krátká a v podstatě zbytečná. Návrh,  implementace a testování jsou srozumitelné. Mechanické části jsou dokumentovány 3D modely, hardware je dokumentován propojením komponent.  Software je popsán neformálním textem a screenshoty. Postrádal jsem formálnější dokumentaci softwaru prostředky UML (stavové automaty, sekvenční diagramy apod.), ať už v rámci návrhu nebo implementace. 
Formální úprava technické zprávy 60 K formální úpravě mám tyto výhrady: Ilustrativní obrázky (kterých je v práci většina), mohly být o něco menší, vzhledem k jejich významu pro pochopení práce. Významné části zprávy (např. v kapitole Implementace) tvoří nijak nekomentované výčty použitých komponent a obrázky se schematy, na obrázky přitom nejsou z textu žádné odkazy. Tabulky nejsou číslovány ani odkazovány.  
Práce s literaturou 75 Studijní prameny jsou vybrány vcelku rozumně a jsou citovány.
Realizační výstup 85 Realizačním výstupem je kompletní prototypová konstrukce zavážecí loďky, zahrnující mechanické části vytvořené 3D tiskem, hardware na bázi arduino uno a adruino mega a řídicí software, plus aplikace pro Android. Vše bylo otestováno a úspěšně demonstrováno. Mám tyto poznámky: Mechanická konstrukce mohla být skladnější (rozkládací), aby se vešla např. do kufříku pro přepravu. Nebyla řešena vodotěsnost mechanických částí, které jsou nad hladinou. Nebyl řešen automatický návrat při ztrátě spojení, ani plánování autonomního pohybu s vyhýbáním se překážkám apod. Toto ale nebylo v zadání explicitně požadováno, takže to nepovažuji za problém.
Využitelnost výsledků Práce je velmi dobře použitelná jako východisko pro další vývoj, který může řešit dodatečné funkce zmíněné výše.
Navrhovaná známka
C
Body
75

eVSKP id 156785