ŠIDLA, J. Studium biodostupnosti a oxidativního potenciálu prvků pomocí simulovaných plicních kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Cigánková,, Hana

V předložené diplomové práci se student Jiří Šidla zabývá stanovením celkové a biodostupné koncentrace kovů a oxidativním potenciálem PM1 městského aerosolu s využitím simulovaných plicních tekutin (SLF). V teoretické části práce je v jednotlivých kapitolách nejprve uvedena obecná charakteristika aerosolů včetně vlivu aerosolů a kovů na zdraví člověka. V dalších kapitolách student popisuje metody stanovení inhalační biodostupnosti, oxidativního potenciálu (OP) a charakteristiku SLF. V praktické části práce student popisuje vzorkovací a analytické metody využité pro stanovení celkové i biodostupné koncentrace kovů a OP. V kapitole Výsledky a diskuse jsou získané výsledky vyhodnoceny, včetně zpracování do grafů. Kladně hodnotím samostatnou práci studenta v laboratoři, kde si rychle osvojil potřebné schopnosti pro práci se vzorky a provádění analýz. V psané části textu mám výhrady k vyhodnocení výsledků, kde jsem postrádala obsáhlejší diskusi k celkovým koncentracím kovů, vlivu složení SLF na biodostupnost kovů a oxidativní potenciál. Student zpracování získaných výsledků sice konzultoval, ovšem mnoho doporučení ke zpracování a vyhodnocení výsledků neakceptoval a nezapracoval do výsledného textu. Předkládaná diplomová práce je zpracována srozumitelně, je logicky členěna a obsahuje relativně nízký počet překlepů a formálních chyb, ovšem po slohové stránce je text slabší. Student prokázal schopnost pracovat s odbornou zahraniční literaturou (práce zahrnuje celkem 202 citací). Výzkum v oblasti oxidativního potenciálu aerosolu s využitím simulovaných plicních kapalin je v dnešní době velmi aktuálním tématem, kterému je věnována vysoká pozornost. Diplomová práce svými výsledky přispívá k rozšíření znalostí v této oblasti. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a na základě její úrovně ji navrhuji hodnocení B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Doležalová Weissmannová, Helena

Závěrečná práce Bc. Jiřího Šidly „Studium biodostupnosti a oxidativního potenciálu prvků pomocí simulovaných plicních kapalin“ splnila zadání a vytčené cíle diplomové práce. Student zpracoval diplomovou práci v celkovém rozsahu 99 stran s využitím neobvykle velkého množství 202 literárních zdrojů zejména zahraniční literatury. Teoretická část práce (celkem 38 stran) obsahuje shrnutí poznatků o problematiky atmosférických aerosolů, biodostupnosti kovů inhalačně, další části se zabývají metodami oxidativního potenciálu a charakteristikou simulovaných plicních kapalin. Tato část je velmi kvalitně sepsána, nevyskytují se v ní žádné chyby a nedostatky. Detailně napsaná experimentální část popisuje vzorkování aerosolů, stanovení koncentrace PM1 a vybraných rizikových prvků metodou ICP MS/MS. Dále je popsáno stanovení biodostupnosti kovů a oxidativního potenciálu. Kapitola Výsledky a diskuse interpretuje získaná data a je doplněna příslušnými tabulkami a grafy vyhodnocující sezónní vliv (léto, zima) na koncentraci kovů spolu s biodostupností v závislosti na použité SLF. Vhodně jsou komentovány výsledky oxidativních potenciálů. Veškerá data jsou výborně statisticky vyhodnocována. Závěr práce formuluje výsledky všech analýz, které potvrdily inhalační biodostupnost vybraných kovů, a oxidativní potenciál standardních roztoků kovů (Cu, Mn, Ni, Cr, Zn, Co, Fe2+, Fe3+, Pb, V a Cd) a reálných vzorků PM1 městského aerosolu. Závěry práce potvrdily negativní dopad inhalace částic PM1 na zdraví. Celkově je práce zajímavá, práce neobsahuje žádné formální chyby a lze ji doporučit k obhajobě. S ohledem na splnění všech bodů zadání DP a celkově vysokou kvalitou práce, práci lze klasifikovat stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 159772