HEKRLOVÁ, V. Charakterizace hydrogelů na bázi fotosíťovaných derivátů hyaluronanu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Klučáková, Martina

Studentka byla velmi aktivní a práci se věnovala s opravdovým nasazením. Práce byla řešena ve spolupráci s průmyslovým partnerem a svým rozsahem významně přesahuje standardy pro bakalářský stupeň studia. Hodnotím stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Smilek, Jiří

Předložená práce studentky Veroniky Hekrlové pojednává o velmi zajímavém a v současné době vědecky populárním tématu přípravy a charakterizace hydrogelových materiálů na bázi derivátů hyaluronanu. Práce je logicky a přehledně členěna. Veškeré cíle definované v zadání práce byly splněny. Mírné výtky shledávám v úrovni jazykového zpracování předložené bakalářské práce, napříč celou prací se vyskytují nedostatky spíše formálního charakteru (např. str. 10 "kyselina hyaluronová dobře rozpustná", ale již není uvedeno v čem, dále slovní spojení na str. 12 "nedráždí tolik okolí" spíše evokuje jiné věci, než aplikaci hydrogelu do lidského těla, poté nejasnost v používání termínů hyaluronan vs. kyselina hyaluronová vs. hyaluronát). Tyto formální nedostatky ovšem nesnižují kvalitu jinak velmi dobré závěrečné práce. Ve studiu současného stavu řešené problematiky studentka analyzovala dostupnou literaturu, konkrétně dva odborné články, věnující se tématu práce. I když je současný stav poměrně dobře sepsán, doporučuji do navazujících prací věnovat této problematice více úsilí. Současný stav řešené problematiky by si určitě zasloužil více odborných literárních zdrojů. Na druhou stranu 2 uvedené zdroje literatury zcela reflektují téma práce a jsou kvalitně zpracovány, což svědčí o tom, že studentka zvládá práci s cizojazyčnou odbornou literaturou. Největší výtky, ale zároveň také nejvíce chválím zpracování kapitoly věnující se Výsledkům a diskuzi. Oceňuji obrovské kvantum práce, které bylo v rámci předložené bakalářské práce zpracováno. Dokonce lze říci, že množstvím experimentálních dat tato bakalářská práce převyšuje zavedené standardy. Naopak kvalita diskuzní části a zároveň i interpretace dat není na tak vysoké úrovni (možná na úkor právě velkého množství experimentálních poznatků). Studentka se v diskuzní části orientuje spíše na popis naměřených experimentálních závislostí, ale už bohužel hlouběji nevysvětluje, proč to tak vyšlo. Dále je nutné zmínit i chybnou interpretaci reologických (viskoelastických výsledků). Viskózní moduly jsou ve srovnání s moduly elastickými, pokud je vyjádříme absolutními hodnotami, mnohdy řádově nižší, což je pro hydrogely typické. Z toho důvodu je nutné, aby závislosti viskoelastických modulů na čase (např. obr. 28 a další) byly vyjádřeny v logaritmickém měřítku. Dále by se také nemělo jednat o spojnicové grafy, ale grafy bodové. Závěry práce jsou poměrně zdařile formulovány, zde bych chtěl studentku pochválit. Celkově lze říci, že bakalářská práce Veroniky Hekrlové je na velmi dobré úrovni. Hodnotím ji stupněm B - velmi dobře a doporučuji ji k obhajobě po zodpovězení otázek uvedených v posudku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 123962