CHALOUPKOVÁ, K. Optimalizace biokompozitu na bázi poly(3-hydroxybutyrátu) s ohledem na tisknutelnost a mechanické vlastnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Přikryl, Radek

Studentka zcela splnila zadání práce, prokázala, že je schopná zracovat téma do velmi dobré úrovně. Studentka pracovala v rámci svých možností (mateřská dovolená) na experimentech i charakterizacích samostatně, čas i úsilí věnované této práci odpovídal vytíženosti mladé maminky. Oceňuji zejména proaktivní přístup výroby vzorků 3D tiskem v domácích podmínkách a pod. Zejména v diskusi výsledků se pak znatelně promítnula pomocná ruka konzultantky. Proto navrhuji známku B a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování C
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Využívání konzultací při řešení práce B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Obruča, Stanislav

Diplomová práce Bc. Kateřiny Chaloupkové je zaměřena na vývoj kompozitní směsi pro 3D tisk obsahující jakožto dominantní složku poly(3-hydroxybutyrát). Téma práce je podle mého názoru zajímavé a aktuální. Vzhledem k tomu, že zamýšlené aplikace připraveného materiálu jsou především v oblasti biomedicíny tak téma práce odpovídá odbornému zaměření studijnímu programu studentky. Práce je napsaná v českém jazyce, rozsah práce je 48 stran bez literárních zdrojů a příloh. Členění práce je standardní, struktura textu je logická. Po textové stránce se jedná o poměrně zdařilou práci, která obsahuje relativně málo stylistických a gramatických chyb, bohužel se jim však studentka zcela nevyvarovala a některé z nich (např. str. 12 – prokariotické) jsou poněkud překvapivé. Po formální stránce mě při čtení práce především rušila nekonzistence autorky při označování PHA polymerů (např. PHB vs P3HB atd.). V teoretické části se studentka na základní úrovní věnovala všem relevantním oblastem. Co však považuji za spíše nedostatečné je kapitola 3 věnovaná současnému stavu poznání, která místo rešerše pojatého textu obsahuje jen dva odstavce ve skutečnosti vycházející pouze z cca 6 původních článků, přičemž pouze jeden z nich je popsán v očekávatelné míře podrobnosti. Opravdu si studentka myslí, že tato kapitola reflektuje současný stav poznání? Nebylo by v tomto stavu lepší kapitolu v práci vůbec neuvádět? Metodologická část práce je sepsaná precizně a podrobně tak, aby bylo možné experimenty reprodukovat. Z tohoto vysokého standardu poněkud vybočuje kapitola 4.9.2., která se místo popisu Komplexního biologického testování (byl jsem zvědavý, co se pod tímto velkolepým nadpisem skrývá) jen komentuje výběr vzorků pro základní testy s buněčnými kulturami. Podrobnější informace se nachází v příloze ve formě Zprávy o testování biokompatibility …, kterou pravděpodobně vypracovala externí organizace. Vzhledem k tomu, že popis metodiky chybí a i výsledky jsou presentovány a diskutovány velice skromně, nabízí se stejná otázka jako u kapitoly 3, tedy byla tato pasáž nezbytná? Z mého pohledu příliš nezapadá do jinak velice dobře navržené a precizně vypracované materiálové studie. Výsledky materiálové části práce jsou z mého pohledu presentovány velice zdařile, studentka dokázala všechna svá data podrobně, ale přesto přehledně komentovat a diskutovat. Osobně oceňuji snahu o využití matematického aparátu pro pochopení hlubších souvislostí mezi naměřenými daty. Zároveň se domnívám, že získaná data a především návrh optimální formulace pro 3D tisk scafoldů a dalších biomedicícnských „výrobků“ může mít řadu praktických uplatnění. I přes výhrady k některým pasážím celkově hodnotím práci jako velice kvalitní a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139590