PECINOVÁ, E. Aromaticky aktivní látky vybraných druhů léčivých rostlin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítová, Eva

Tato práce je pilotní částí studie, která se bude zabývat charakterizací vybraných druhů nejvýznamnějších, u nás běžně dostupných léčivých rostlin; probíhá ve spolupráci s Výzkumným ústavem potravinářským v Bratislavě. Hlavní výzkum bude zaměřen na antioxidační potenciál léčivých rostlin s možností aplikace vybraných komponentů do potravinářských produktů (nápoje, pečivo aj.). Podstatou této práce je stanovení těkavých (aromaticky aktivních) látek. V teoretické části je velice pečlivě a podrobně zpracován komplexní přehled dostupných literárních poznatků zaměřený na charakterizaci vybraných druhů bylin, jejich složení, účinky a možnosti použití, zvláštní pozornost je věnována obsahu aromatických látek a možnostem jejich stanovení. Cílem experimentální části této práce byla identifikace aromatických látek, příp. kvantifikace alergenních aromatických látek, v pěti vybraných druzích u nás běžně dostupných léčivých rostlin, konkrétně v levanduli lékařské, mátě peprné, šalvěji lékařské, třezalce tečkované a yzopu lékařském. Jako metoda pro stanovení aromatických sloučenin (alergenních i nealergenních) byla zvolena mikroextrakce pevnou fází v kombinaci s plynovou chromatografií s hmotnostní detekcí (SPME-GC-MS). Studentka projevovala o danou problematiku velký zájem; v průběhu práce byla zcela samostatná, plánovala si experimenty a organizovala práci. Bez problémů zvládla práci s instrumentální technikou. Provedla značné množství experimentů; pracovala systematicky a svědomitě. Prokázala schopnost samostatně řešit zadané úkoly, dobře se orientovala v příslušné problematice. Velmi účinně využívala teoretické znalosti získané v průběhu studia na FCH VUT, které vhodně kombinovala se studiem doporučené domácí i zahraniční literatury. Celkovým výstupem je zajímavá studie s originálními výsledky, které představují cenné východisko pro další navazující experimenty.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Diviš, Pavel

Práce Bc. Pecinové se zabývá aplikací metody plynové chromatografie s hmotnostním detektorem pro identifikaci aromaticky aktivních látek ve vybraných léčivých rostlinách. Práce je standardně členěná dle požadavků na VŠKP. V textu práce lze najít několik neobratných vět či nesprávných tvrzení, ale je potřeba konstatovat, že celkově je úroveň zpracování řešené problematiky po jazykové stránce i po grafické stránce velmi dobrá. V práci je správně citováno 147 literárních zdrojů. K práci mám následující připomínky, resp. dotazy: 1) V práci uvádíte že se podařilo identifikovat 40-60 AAL v závislosti na vzorku. Retenční časy látek jsou uváděny v tabulce. Zobrazené chromatogramy mají však malé rozlišení, že v nich nelze téměř vůbec číst. Zobrazení na celou šířku stránky, či rozdělení chromatogramu na více částí by pravděpodobně bylo lepší. 2) Nelze přesně říci jakou vypovídající hodnotu mají informace o počtu látek rozdělených podle funkčních skupin (případně vysvětlete) 3) Často uvádíte že v rámci opakovaného měření byly jinak identifikovány látky se stejným retenčním časem - jak je to možné? 4) Uvádíte že snížením navážky vzorků se očekávalo snížení koncentrací majoritních sloučenin - kterých? 5) Pro stanovení alergenních látek uvádíte LOD a LOQ - podle jaké metodiky byly tyto hodnoty vypočteny? 6) Mezi důležité validační parametry při kvantifikaci látek patří správnost metody, která v práci nebyla stanovena. Provádět kvantifikaci látek v tak složité směsi přes jednoduchou kalibraci s použitím čisté látky je při HS-SPME zavádějící. 7) Koncentrace alergeních AAL v léčivých rostlinách porovnáváte s výsledky práce, která analyzovala aromatizované potraviny, což není úplně vhodné. 8) V práci se zmiňujete o následné aplikaci léčivých rostlin nebo jejich komponent do potravinářských výrobků. Jaké komponenty byste navrhovala využít, jak byste léčivé rostliny do potravin přidávala a do jakých potravin byste je chtěla využít? Celkově předložená práce splňuje všechny požadavky na diplomovou práci, proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím ji souhrnnou známkou A, tj. výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 94661