SAGINDYKOVA, A. Nástroj pro ověření zabezpečení průmyslových a energetických zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Bakalářská práce na téma: „Nástroj pro ověření zabezpečení průmyslových a energetických zařízení“ je psána v anglickém jazyce. Práce je logicky členěna do čtyř hlavních kapitol, kde se svými 64 stranami rozsahově odpovídá standardní práci. První kapitola obsahuje popis teoretické části práce, která zahrnuje rozbor sítí z oblasti operačních technologií a některé z významných bezpečnostních událostí. Druhá kapitola je zaměřena na rozbor bezpečnostních síťových vyhledávačů, jako je např. Shodan, ZoomEye. Třetí kapitola tyto nástroje porovnává a testuje na základě definovaných kritérií. V poslední kapitole je popsána realizace jednoduché webové aplikace, která umožňuje vyhledávat na těchto portálech a ukládat výsledky do databáze v definovaném formátu. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni s typografickými chybami, některé zkratky nejsou vysvětleny při prvním výskytu, ale až v následujících a v některých částech je text psán neodbornou formou. V literatuře je na bakalářskou práci uvedeno nadprůměrných 49 zdrojů, se zastoupením odborných/vědeckých dokumentů a portálů zaměřených na řešenou problematiku. Studentka byla aktivní a pravidelně konzultovala výsledky práce. Zadání práce a stanovené výstupy považuji za splněné a navrhuji hodnocení C/77 bodů.
Předložená bakalářská práce na téma: „Nástroj pro ověření zabezpečení průmyslových a energetických zařízení“ je psána v anglickém jazyce a je na svých celkem 64 stranách dobře strukturovaná. Práce využívá celkem 49 zdrojů, z nichž většinu tvoří internetové odkazy na zmiňovaný software, mezi nimiž je využita i Wikipedie (cit. 41). Dále práce s referencemi je na nižší úrovni, práce obsahuje také jejich chybné vysázení v textu práce (kap. 3, druhý odstavec). Z formálního hlediska je práce na nižší úrovni, v práci se objevují překlepy a různé typografické nedostatky, práce se zkratkami je nekonzistentní a nedochází k jejich definici při prvním výskytu. Text je psán populárně naučnou formou. Teoretická část práce se zaměřuje na problematiku a bezpečnost průmyslových a energetických sítí, a také popis vybraných útoků. V praktické části autorka provedla srovnání vybraných pěti vyhledávacích nástrojů (např. Shodan) zaměřených na problematiku. Nástroj Nexpose byl z testování vyřazen z důvodu nekompatibility s MAC OS, což nepovažuji za vhodný přístup. Vytvořený nástroj využívá API nástroje Shodan a ZoomEye a data ukládá následně do databáze ve formě JSON dokumentu. Postrádám však bližší diskusi návrhu aplikace, výběru nástrojů, využitelnosti aplikace, a také dosažených výsledků. I přes výše zmíněné nedostatky považuji zadání práce za splněné a doporučuji práci k obhajobě s hodnocením E/58 bodů.
eVSKP id 151218