KARÁSEK, D. Měření akustických polí bezkontaktními optickými metodami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Havránek, Zdeněk

Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekt a cílem práce byla charakterizace akustického pole bezkontaktní metodou založenou na principu akusto-optického jevu s využitím laserového vibrometru. Student dokázal samostatně nastudovat princip metody a nezbytný matematický aparát pro inverzní Radonovu transformaci nutnou pro rekonstrukci výsledného akustického pole z naměřených dat. Literatura, se kterou student pracoval, byla vzhledem k povaze zpracovávaného tématu dostupná převážně v anglickém jazyce. V prostředí Matlab a LabVIEW úspěšně implementoval algoritmus pro výpočet inverzní Radonovy transformace s využitím metody zpětné projekce. V rámci experimentálních prací musel upravit software pro řízení manipulátoru polohujícího analyzovaný zdroj zvuku uvnitř bezdozvukové komory, aby vyhovoval požadavkům na sběr vstupních tomografických dat. Následně vytvořil kompletní systém pro jejich sběr, rekonstrukci akustického pole a jeho vizualizaci v prostředí LabVIEW. Student úspěšně ověřil funkčnost metody na jednoduchém zdroji zvuku. Při analýze složitějších zdrojů zvuku byl výsledek velmi pravděpodobně ovlivněn parazitními vlivy, jejich působení se nepodařilo identifikovat, což s ohledem na složitost problematiky a rozsáhlost nezbytných experimentů již překračuje možnosti diplomové práce. Student se při zpracování své diplomové práce nedostal do zásadní časové tísně a to i přesto, že realizace experimentů byla z důvodu zajištění dostatečného množství dat, i při značné automatizaci měření využité studentem, zdlouhavá. Získání detailních tomografických dat trvalo v některých případech i několik hodin. Možnosti aktivní práce v laboratoři proto využíval pravidelně, v rámci nichž probíhaly i konzultace nad aktuálně dosaženými výsledky a předpokládaným dalším postupem. K zadanému úkolu student přistupoval svědomitě a splnění vytyčených cílů věnoval potřebné úsilí. Mohu konstatovat, že prokázal inženýrské schopnosti a předloženou diplomovou práci hodnotím výborně A/95.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Skalský, Michal

Diplomová práce pana Karáska se zabývá charakterizací akustického pole na principu akusto-optického jevu s využitím laserového Dopplerova vibrometru. Teroetická část podává přehled optických metod pro měření rozložení akustického pole s hlubším zaměřením na akusto-optický jev a metody inverzní Radonovy transformace. Na ni pak navazuje experimentální část, která popisuje hardwarovou i softwarovou části měřicího pracoviště a rovněž ověření implementované metody. Práce navazuje na bakalářskou práci pana Karáska, ve které bylo vytvořeno ovládání trojosého posuvu s pomocí platformy NI CompactRIO. Lze říci, že všechny body zadání byly splněny. Práce je psána přehledně, s vhodným členěním do kapitol a minimálním výskytem gramatických chyb. Lze vyzdvihnout zejména propracované programové řešení měřicího řetězce; rovněž popis realizace a funkcí řídicího programu je nadprůměrně detailní. V rámci experimentální části byla pak hlavní pozornost věnována ověření algoritmu inverzní Radonovy transformace a zejména detailní analýze působících zdrojů šumu a chyb, což lze považovat za velký přínos k hodnotě práce. Případné výtky lze mít pouze k ne vždy zcela jednoznačnému popisu grafických znázornění sinogramů a akustických polí, stejně tak k uvádění jejich měřítka, které navíc u některých grafických výstupů zcela chybí a jejich charakter je tak spíše ilustrativní. Z experimentálního ověření dané metody vyplývá, že její výsledky nemusí být v určitých případech zcela odpovídající, což ukazuje například referenční měření akustického pole dipólu pomocí vysokofrekvenčního mikrofonu. Domnívám se však, že úspěšné vyřešení této problematiky by již přesahovalo hranice diplomové práce. Ze shrnutí práce vyplývá, že za dostatečně spolehlivé lze považovat výsledky pro měření monopólů s maximální frekvencí 48 kHz, čímž jsou limity použité metody a měřicího pracoviště jasně vytyčeny. V neposlední řadě lze na práci vyzdvihnout také využití nadprůměrného množství zahraniční literatury. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 119322