ŘEZÁČ, M. Laboratorní úlohy pro přípravek s kuličkou na nakloněné rovině [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Zadání bakalářské práce lze považovat za středně náročné z hlediska odborného a náročné z hlediska časového. Student se musel seznámit s prostředím LabView a jeho použitím pro řízení pomocí platformy CompactRIO a přídavných vstup výstupních modulů. Cílem bakalářské práce bylo zprovoznit a zmodernizovat již delší dobu nepoužívaný laboratorní přípravek kuličky na nakloněné rovině. Student úspěšně realizoval všechny úkoly popsané v zadání. Výsledky přehledně popsal v bakalářské práci, která je napsaná v logickém sledu. Výsledky práce jsou přínosné, protože přípravek je nyní nachystán pro použití ve výuce. Při řešení bakalářské práce se potýkal s problémy spojenými se stářím přípravku a s problémem ne příliš šťastně zvoleného snímače polohy (jeho výběr nebyl proveden bakalářem). Se zašuměním dat se zdařile vypořádal filtrací měřené polohy. Student během daného období na vypracování bakalářské práce pracoval soustavně a svědomitě. Správně využíval konzultace k vyjasnění některých problémů a k prezentaci jím dosažených výsledků. Do laboratoře chodil často a to od začátku řešení semestrální práce. Za zmínku stojí skutečnost, že se ze své vlastní iniciativy přihlásil do kurzu LabView, který absolvoval. Při realizaci bakalářské práce student prokázal výborné bakalářské schopnosti. Navrhuji hodnocení výborně 90 bodů.
Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou regulace polohy na nakloněné rovině. Úkolem studenta bylo navrhnout a realizovat propojení řídicího systému CompactRIO s existujícím modelem nakloněné roviny, vylepšit způsob měření polohy kuličky a navrhnout regulaci tohoto modelu. Student měl také vytvořit laboratorní úlohu pro případné další využití pro výuku řízení a regulace. Zadání bakalářské práce patří k obtížnějším a její řešení bylo časově náročné. Práce je psána v logickém sledu, nejdříve se student věnuje platformě CompactRIO a HW konfigurací konkrétního řídicího systému. Dále se věnuje současnému modelu a hledá vylepšení měření polohy kuličky. Student se dále zabývá problematikou filtrace signálu a kaskádní regulace. Pomocí Matlabu byl vytvořen model přípravku a byly identifikovány jednotlivé parametry modelu. V závěrečné části se práce věnuje softwarovému rozhraní LabVIEW a implementace navržených regulátorů. V příloze práce je uvedena vypracovaná laboratorní úloha včetně vzorového řešení. Některé kapitoly jsou psány spíše stručně a bylo by potřeba je více rozebrat. Například kapitola 1.3 (strana 14) je velmi stručná a popisuje pouze část problematiky real-timu. V práci se objevují také některé nepřesnosti. Například na straně 22 a 23 popisuje návrh dolní propusti (spojitého RC článku), kde volba frekvence zlomu je nepřesná. Navíc přiložená frekvenční charakteristika (Obr. 5.4) není frekvenční charakteristikou RC článku. Na straně 25 rozebírá jednotlivé složky PID regulátoru. Popis vlivu jednotlivých složek (hlavně derivační složky) je nepřesný. Zadání práce je splněno. Bakalářská práce celkově svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Navrhuji hodnocení C – 78 bodů - dobře.
eVSKP id 66755