MACEŠKA, R. Návrh algoritmu pro elektronickou fokusaci uzv sond. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Čech, Petr

Práce je zaměřena na návrh algoritmu pro fokusaci ultrazvukových sond. Fokusace ulrazvukového vlnění je dnes plně využívána především v diagnostice. Teoretická část práce popisuje fyzikální základy utrazvukového vlnění a přes zdroje uzv vlnění se dostává až k možným principům fokusace. Hlavní část práce je zaměřena na poměrně podrobný návrh algortmu. Zde mám drobnou výhradu k omezenosti algoritmu kdy je možná fokuzace pouze v ose sondy. Výsledný algoritmus je testován pomocí numerického řešení vlnové rovnice realizované v grafickém prostředí Matlab. Pro názornost byla simulovaná sonda rovněž proměřena a výsledky porovnány. Nicméně sám aoutor uvádí že porovnání z hlediska míry fokusace není objektivní vzhledem k zanedbání útlumu ultrazvuku v simulovaném prostředí. Algoritmus je tak ověřen relativním porovnáním změřených a simulovaných charakteristik. Formální zpracování práce je na dobré úrovni, výhrady mám pouze ke grafické podobě některých obrázků. Jako celek je práce na dobré úrovni a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 44/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 16/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

Posudek oponenta

Rozman, Jiří

Předložená práce je věnována návrhu algoritmu pro elektronickou fokusaci ultrazvukových sond. Úvodní teoretický rozbor obsahuje řadu nepřesnost (směrová charakteristika závislá jen na volbě frekvence, pulsní buzení, intenzita akustického tlaku), chybných vyjádření (amplituda vlnění = energie v dB), neobvyklých termínů (retrodifuze, svazky vlnění), nevhodných symbolů v rovnici (2.1). Úroveň textu této části práce neodpovídá předpokládané úrovni diplomové práce. Algoritmus fokusace je vcelku podrobně rozebrán a doložen, byť se zavádějící úvahou o stejné vzdálenosti středů měničů od osy sondy. Simulace fokusace byla navržena v programovém prostředí Matlab a je doložena příklady zobrazení při buzení měničů sinusovým a impulsním signálem. Kladně je nutné hodnotit závěr práce, kde se diplomant zaměřil na simulaci elektronické fokusace a její experimentální ověření reálnou ultrazvukovou sondou. Srovnání dosažených výsledků je doloženo vždy pro 3 místa fokusace : 10, 20 a 40 mm - ovšem jen v ose fázově buzené sektorové sondy. V této části jsou obr. 40, 42 a 44 málo ilustrativní. Celkolvě v práci chybí rozvaha o útlumu ultrazvuku a možnostech fokusace svazku mimo osu sondy. Po formální stránce je úroveň práce snižována řadou převzatých nekvalitně kopírovaných obrázků a přebíráním neodpovídajících základních teoretických úvah (zřejmě z Wikipedie). Práci dopopručuji k obhajobě a hodnotím : velmi dobře

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 36626