ŽILA, S. Planetová převodovka pohonu desky karuselu poháněná direct-drive motorem. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotný, Lubomír

Bezvůlová planetová převodovka s danými výkonovými a technickými parametry dle zadání je v podstatě průkopnickým počinem v oboru pohonů určených pro pohon svislých obráběcích center. V případě jeho vyřešení by se jednalo o stěžejní konstrukční celek obráběcího stroje karuselového typu. Diplomant aktivně přistupoval ke zvolené problematice a k řešení problémů vznikajících při zpracovávání diplomové práce, předkládal k diskuzi podnětné návrhy a své návrhy měl podloženy názornými nákresy. Oprávněně při diskuzích nad svými návrhy zažíval stavy zoufalství a bezmoci, když na nich byly shledávány funkční, montážní atd. problémy – jedná se totiž o velmi složitý funkční celek a jehož vytvoření vyžaduje mnoho konstruktérských zkušeností. Ty samozřejmě nelze od diplomanta očekávat. Diplomant vypracoval několik řešení. Jejich provedení je názorně vyobrazeno na obrázcích v diplomové práci – zachycující prostorové dispozice jednotlivých variant, prostor potřebný pro zakomponování do stroje, funkční problémy atd. Své opodstatnění mají zejména pro komerční zpracování, neb je lze považovat za dobré studie řešené problematiky. Zvolené cíle se nepodařilo zcela naplnit, což je dáno především složitostí řešené problematiky. I když diplomant nemá praktické zkušenosti v konstrukci převodovek ukázal, že je schopen vstřebávat získané poznatky. Připojené výpočty jsou dobře zpracovány a mohou posloužit jako výchozí výpočty pro konstruktéra, který by danou problematiku dále zpracovával. Zpracování DP dokazuje diplomantovo zvládnutí aktuálních softwarových prostředků pro zpracování textových dokumentů a tvorbu technické dokumentace. Postup a řešení a použité metody a nástroje matematiky a mechaniky těles odpovídají složitosti řešené problematiky. Diplomová práce je na dobré úrovni, avšak její hodnocení záleží na úhlů pohledu. Na jedné straně existuje řada nedořešených provozních a funkčních záležitostí, na druhou stranu se jedná o dobrou studii řešené problematiky. Přitom zadání práce je na jednu stranu velmi široké poskytuje konstruktérovi široký prostor, a naproti tomu je díky aktuálnímu stavu poznání, stavu techniky, možnostech komponent atd. konstruktér těmito skutečnostmi svazován. Při obhajobě kromě vlastního představení práce, dosažených výsledků a doporučuji doplnit a rozvést vysvětlení pro: 1) V kapitole 13 je provedena kontrola unášeče metodou konečných prvků. Zjištěné napětí je skoro 300 MPa. Uveďte, v čem je předpoklad zatížení nesprávný, jak uvádíte? V kterých místech se zjištěné napětí nachází? 2) Na obrázku 7.2 a 7.7 jsou pastorky uloženy v ložiscích (kuličkových a v kuželíkových). V obou případech stykové body (plochy) leží na přímce skloněné k ose rotace, které definují typy uložení např. vřeten. V čem se obě uložení liší a jaký to má praktický význam? 3) V závěru práce je navrhován akumulátor jako způsob řešení problému nouzového zastavení. Je sám o sobě akumulátor řešením nouzového zastavení nebo plní nějakou funkci?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

TOSHULIN, Milan Lutonstý,

Úkolem diplomanta bylo prověření technického řešení pohonu upínací desky svislého obráběcího centra za pomoci planetové převodovky poháněné direct-drive motorem. V úvodních kapitolách se diplomant věnuje obecnému popisu koncepce karuselových soustruhů, jejich specifickým vlastnostem a rozdílům mezi konvenčními soustruhy s vodorovnou osou obrábění. Dále stručně popisuje jednotlivé komponenty svislého obráběcího centra karuselového tipu. Popis je účelně doplněn fotografiemi strojů. V této souvislosti je schematicky znázorněn současný stav pohonu upínací deska a návrh nového řešení. V kapitole 3 a 4 se věnuje principu a popisu různých uspořádání planetových převodovek a principům a konstrukčním řešením prstencových motorů, jejich výhodám a nevýhodám oproti konvenčním motorům. V další kapitole uvádí současné otáčky a momenty na desce stroje pro celou výrobní řadu strojů. Jelikož se v současné době jedná o dva pohony, hlavní, pro soustružení a pohon osy C pro mimové operace, očekával bych v této části uvedení momentu pro oba způsoby pohonu a graf závislosti momentu na otáčkách desky. Z tabulky jasně nevyplývá,, o který pohon jde. Následuje výběr prstencových motorů pro jednotlivé velikosti strojů. Z tohoto je zřejmé, že hodnoty momentu a otáček v zadání DP jsou neúnosně ambiciózní a za současného stavu vývoje prstencových motorů jsou nesplnitelné, na což diplomant správně upozorňuje. Dále se tedy věnuje problému, za předpokladu, že vývoj prstencových motorů pokročí natolik, aby navrhovanou koncepci umožňoval. Výpočtová část je názorně a přehledně zpracována. Student se však dopustil drobné chyby, když uvažoval, že u děleného satelitu (kola s vymezováním vůle) přenáší síly celá výška ozubení (str. 60). Vzhledem k zadaným podmínkám a charakteru práce však nemá tato chyba na nic podstatného vliv. V další části je dobře popsán způsob vymezení vůlí v převodech ozubenými koly. Tato část je z počátku pojata obecně, v další části pak jsou nastíněny možnosti pro konkrétní řešení. Připomínky ke konstrukčnímu provedení - sestava 1-PP-01-00-00: Úroveň konstrukčního zpracování odpovídá účelu této diplomové práce. Pro případ realizace by bylo nutné některé prvky změnit, ať už důvodů funkce nebo technologie výroby. Přestože se jedná jen o studii, mohly být některé prvky z hlediska konstrukce dořešeny. Například v uložení satelitů nejsou v jednom směru zachyceny axiální síly. Vzhledem k použití šikmého ozubení to není vhodné řešení. Některá ozubená kola bude patrně problém vyrobit. Zpracování DP je po typografické, grafické stránce velmi dobré. Přesto mám připomínky : 1. V textu se vyskytují nepřesnosti, například na str. 78, odstavec 11.2. Nejedná se o axiální sílu, ale tangenciální. Dále je v textu uvedeno, že zvětšením pístu mohlo dojít ke snížení tlaku hydrauliky z 16 MPa na 18 MPa. 2. Mezi kapitolu 6. (převody, otáčky, geometrie ozubení, síly… ) a kapitolu 8. (pevnostní výpočet) je vložena kapitola 7. Návrh způsobu vymezování vůle.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 29964