VEVERKA, V. Modely tranzistorů technologie CMOS 0.35 um I3T pro PSpice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student měl za úkol specifikovat či případně doplnit nebo vhodně modifikovat existující použitelnou metodiku pro převod modelů aktivních prvků (bipolárních a unipolárních tranzistorů) mezi Cadence a PSpice a převést několik modelů v technologii I3T 0.35 um do PSpice. Student byl postaven před celkem náročný úkol (především časově), protože nejprve bylo nutné se naučit pracovat s průmyslovým softwarem, se kterým se nesetká v běžné výuce (editor Virtuoso a simulátor Spectre) a dokázat v něm provádět základní typy analýz. V teoretické části práce je popsáno několik nejpoužívanějších modelů tranzistorů, jejich parametrů a vzájemný vztah důležitých parametrů modelů ve Spectre a PSpice, které si bohužel plně neodpovídají. Ze získaných dat modelů uvedené technologie a doporučení k převodům v literatuře vytvořil modely vybraných typů bipolárních a CMOS tranzistorů vhodné pro PSpice. Na základě porovnání (chybová funkce) výsledků simulací v DC, AC a časové oblasti v obou programech provedl manuální korekce nových modelů (modely nelze převést jednoznačně). Z porovnání simulovaných charakteristik v PSpice s předlohami (nominální) ve Spectre je patrné, že modely lze celkem obstojně použít (chyba do 5%). Na příkladu několika jednoduchých aplikací porovnal výstupy obou programů a získal velice blízké výsledky. Popsaná metodika (doplnění metod prezentovaných v literatuře zejména o vlastní zkušenosti) se zdá být použitelná i pro další případy. K formální a obsahové stránce nemám mnoho výhrad. Přehlednost některých pasáží (jedná se o výpisy dat a parametrů) je horší, sem tam se objeví překlep. Student měl o problematiku zájem a pravidelně docházel konzultovat svoje postupy a výsledky. Navrhuji hodnocení A/92b.
Student se zabýval převodem modelů tranzistorů mezi obvodovými simulátory, přičemž provedl i zjednodušený rozbor modelů a jejich parametrů. Celkově práci hodnotím jako poměrně zdařilou, obsahuje však několik formálních nedostatků, jako např. chybějící části obrázků (např. 1.4, 3.1, 5.1 atd.). Je zde také srovnání výsledků analýz převedených modelů s původními, v případě analýzy v časové oblasti, by však bylo vhodnější použít kratší časová měřítka, případně rychlejší průběhy, aby bylo vidět chování v oblasti hran, kde bude největší vliv dynamických parametrů a budou tedy i pravděpodobně větší odchylky jednotlivých modelů.
eVSKP id 73250