ŠEREK, J. Voda ve veřejném prostoru Starého Brna [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Téma voda ve veřejném prostoru nejstarší městské čtvrti Staré Brno je velmi aktuální, autorova volba téma řešit ukazuje jeho osobní angažovanost podpořit obnovu génia loci této charakteristické části města. Obtížné propojení inženýrské problematiky s urbanistickou a architektonickou tvorbou se zvláštním zřetelem na kultivací veřejných prostorů se autorovy systematickou prací mimořádně podařilo. Velmi cenná je teoretická průprava s přesahem do souvisejících disciplín a následné její uplatnění při obnově a transformaci městské části. Presentace řešení vybraných lokalit velmi názorně ukazuje reálnou strategii implementace principů udržitelného rozvoje v urbanismu i architektuře.Práce je také důkazem, že jejich uplatňování nemusí být omezení, naopak může být výzvou pro kreativní tvorbu architekta. Otázky a náměty k obhajobě: V čem vidíte obtížnost aplikace podobných postupů v reálné praxi soudobého plánování města (Brna)?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Systematický a pracovitý, racionální rozhodování spojeno s kreativitou
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Lhotáková, Zdenka

Celá práce je pečlivě zpracována v duchu zásad udržitelného rozvoje území. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A100. Předložená diplomová práce Jiřího Šerka je zpracována na výborné úrovni a dokazuje schopnost autora uplatnit se jak v praxi, tak i ve vědecko - výzkumné práci. Vysoce hodnotím jeho zájem budoucího architekta a urbanisty o problematiku udržitelného rozvoje území v souvislosti urbanistických koncepcí a hospodaření se srážkovými vodami.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Předkládaná diplomová práce je svou tématikou velmi aktuální, výborně zpracovaná a zabývá se řešením koncepce trvale udržitelného rozvoje bydlení a veřejného prostoru vybraných tří částí Starého Brna Ve své práci se diplomant zaměřil především na nalezení vhodné formy nové výstavby v uvolněném prostoru po vybouraném podniku Kras a dalších navazujících lokalitách s hospodárným využíváním dešťových vod ze střech okolních budov a zpevněných ploch. K tomuto účelu velmi dobře přizpůsobil veřejné prostory i architekturu budov. Diplomant vychází z poznatků získaných při pobytu v zahraničí, ze zahraničních příkladů zabývajících se problematikou na bázi trvalé udržitelnosti a z dostupných podkladů. Do řešeného veřejného prostoru mezi budovami umísťuje pěší zónu, do jejíhož středu vkládá uměle vybudované liniové vodní prvky přístupné z upravených břehů. Do podzemní části pod vodní plochy umísťuje nádrže pro retenci dešťových vod a na přehledných schématech vysvětluje možnosti jejich využívání. Tento záměr propojení hospodaření s dešťovými vodami s širokou problematikou urbanismu, respektive územního plánování je velmi aktuální a přínosný k ozdravení současných měst.
Architektonické řešení A Architektonický koncept nově navrhované výstavby podporuje svou strukturou bloků a podobou náměstí kompaktní charakter města. Výšková členitost jednotlivých částí bloků stírá rozdíly současné výstavby. Liniový vodní prvek volně sleduje historickou stopu Svrateckého náhonu a vytváří tak spolu se zelení ve veřejně přístupných vnitroblocích příjemné klima.
Provozní řešení A Funkční rozčlenění v jednotlivých řešených lokalitách splňuje hygienické i provozní požadavky na dané funkce. U všech tří variant vychází urbanistické struktury z daného kontextu a přizpůsobují se historickému charakteru této části města. Do navrhovaných veřejných prostorů i architektury budov diplomant výstižně zakomponoval retenční prostory pro zachycování dešťových vod s jejich následným využitím. Za originální řešení považuji v nově vznikající lokalitě Kras, kde diplomant navrhuje netradiční úpravu břehů nově navrženého kanálu prostřednictvím plovoucích teras – pontonů.
Technicko konstrukční řešení A Technicko konstrukční řešení je logické, velmi propracované a schopné realizace. Vodní prvky jsou vhodně zakomponované do veřejných prostorů. Jednotlivé objekty jsou opatřeny extenzivními i intenzivními zelenými střechami,takže mohou zmírnit následky přívalových dešťů a následně lze tuto vodu využít.
Formální úroveň A Práce je velmi obsáhlá, zpracovaná na výborné úrovni, zejména grafická část, která je doplněna ukázkami konkrétních řešení. Schémata jsou velmi instruktivní a přehledná.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 38889