PAVLÍK, S. Tester fotovoltaických článků a panelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Úkolem studenta v bakalářské práci bylo seznámit se s metodami testování solárních článků a panelů a navrhnout přípravek pro testování článků pomocí stávajícího zařízení PASAN SunSim 3c. Dále měl na vybraných článcích provést měření a tyto články použít jako kalibrační pro tester solárních článků polského výrobce. Student Stanislav Pavlík se ve své práci navrhl jednoduchý přípravek pro měření solárních článků a pomocí něho proměřil vlastnosti dvou solárních článků, které použil pro kalibraci osvětlení v testeru solárních článků polského výrobce. Přes nedostatky, jako jsou překlepy, pravopisné chyby a stylistické problémy je práce sepsána přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou D.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Šimonová, Lucie

Student Stanislav Pavlík se ve své práci, zadané Ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou testeru fotovoltaických článků a panelů. V teoretické části se student věnuje problematice fotovoltaiky a testovacích metod. V praktické části se věnuje návrhu a tvorbě držáku fotovoltaických článků pro zařízení Pasan SunSim 3C. Následně provádí u dvou vzorků měření jejich vlastností pomocí několika metod. Po formální stránce práce obsahuje jisté nedostatky. Často se vyskytují stylistické, pravopisné a gramatické chyby. V práci rovněž postrádám jednotky u veličin obsažených ve vzorcích a dokonce i u některých grafů. Uváděné vzorce nejsou číslovány, místo toho jsou opatřeny popisky podobně jako obrázky či tabulky. U mnoha grafů chybí legendy, označení bodu maximálního výkonu MPP a dokonce i popisky os, resp. veličiny. Negativně musím také hodnotit úvod a první kapitolu práce, které působí poměrně stroze. V průběhu práce se student několikrát zmiňuje o normě IEC 60904, která je stěžejní pro následné testování fotovoltaických článků. Proto zde postrádám bližší specifikaci této normy, což snižuje odbornou úroveň práce. Při měření vlastností fotovoltaických článků různými metodami student použil pouze dva vzorky, což je poměrně málo. Byl použit i třetí vzorek, ale měřen byl pouze pomocí zařízení Pasan. Pro ostatní metody již nebyl tento vzorek dále použit, což postrádá účel. V závěru práce student uvádí, co udělal a změřil, ale celkové zhodnocení získaných dat, případně odůvodnění rozdílů, diskuse výsledků zde chybí. I přes zmíněné nedostatky bylo zadání práce splněno. Práci hodnotím známkou E a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
58

Otázky

eVSKP id 74355