KOHLMÜNZER, M. Podnikatelský záměr: zřízení fitness centra na soukromé střední škole [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Šopíková, Jana

Autor předložil práci, která je zaměřená velmi prakticky. Prokázal, že jej téma skutečně zajímá a že svůj představovaný záměr hodlá uskutečnit, přestože v některých momentech plán působí spíše idealisticky. Tato fakta je třeba hodnotit velmi pozitivně. Po stránce formální, jazykové a odborné je však práce velmi slabá a lze ji doporučit k obhajobě jen jako dostatečnou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Cílem předkládané bakalářské práce mělo být zřízení fitness centra pro soukromou střední školu. Ukázalo se však, že škola, která pozitivně zareagovala na žádost o spolupráci při vypracování podnikatelského plánu, již své fitness centrum má. Směr práce se tedy ubíral spíše cestou modernizace stávajícího fitness centra nikoli jeho zřizování. Podle toho měly být cíle a především titul práce upraveny. Dílčí cíle byly stanoveny zbytečně, neboť vše, o čem autor referuje jako o dílčích cílech, patří do teoretických východisek práce.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Pro získání přehledu o zájmu cílové skupiny (studentů školy) o fitness centrum byl použit dotazník. Položky dotazníku však počítaly s tím, že na škole žádné fitness centrum nebude, proto například otázka, zda „postrádáte na vaší škole fitness centrum“, nemá žádnou výpovědní hodnotu, a je proto v dotazníku uvedena zbytečně. Dotazník měl být upraven podle toho, jaká je situace ve škole. Postup řešení problému, tj. modernizace fitness centra, byl nicméně zvolen dobře: jednání s vedením školy, oslovení studentů, ověření konkurence, jednání s potenciálními dodavateli, analýza podmínek pro realizaci podnikatelského plánu a jeho příprava.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E O interpretaci výsledků lze hovořit pouze v souvislosti s anketou, která nebyla specificky postavena pro konkrétní školu, a proto i vyvozené závěry nezní přesvědčivě. SWOT analýza, jako další metoda, která byla v práci použita pro hodnocení prostředí vznikajícího, respektive modernizovaného, fitness centra, je zpracována na základě subjektivních odhadů situace a je zde patrná tendence podhodnocovat rizika spojená s realizací záměru. Autor se podrobně věnuje také kalkulacím finančních aspektům svého záměru, které zřejmě díky jeho zkušenostem působí věrohodně, přestože se jedná o odhady. Nesrozumitelná je pouze hodnota 15.500kč v tabulce číslo 6 u položky „počáteční náklady“.
Praktická využitelnost výsledků C Vzhledem k entuziasmu, se kterým autor k tématu přistoupil a vzhledem k iniciativnímu jednání s vedením školy a s dodavateli vybavení posilovny, se lze domnívat, že jeho podnikatelský plán může přinést praktický užitek. Udržitelnost užitku je samozřejmě otázkou času. Problematické se jeví pouze personální zajištění chodu fitness centra, které chce autor zajistit sám. Z textu není zřejmé, zda si uvědomuje, že organizace a provoz fitness centra bude v mnohém přesahovat funkce a kompetence instruktora fitness. O tom, zda je možné, aby vše zvládla jedna osoba, lze pochybovat zejména kvůli časovým možnostem.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň F Práce je po stránce formální na velmi špatné úrovni. Text je nepřehledný, nahuštěný, tabulky rovněž. Text obsahuje kapitoly, které přesahují rámec práce s ekonomickým zaměřením (kapitola o druzích pohybové aktivity, popis účinku jednotlivých druhů pohybových aktivit, popis funkce strojů) a které by byly na místě spíše v učebnici o pohybových aktivitách. Ve větách chybí čárky. Jazyková úroveň se blíží hovorové řeči a působí příliš lidově, což se pro odborný text nehodí.
Práce s informačními zdroji, včetně citací F Autor pracoval při hledání informací s tištěnými i elektronickými zdroji. Forma citování však není jednotná (na některých místech je uvedeno číslo odkazující na poznámku pod čarou, na jiných je v závorce jméno autora/autorky s rokem publikace, nebo je v závorce uveden rok publikace). Pod čarou je místy použit odkaz "tamtéž", což žádná citační norma nepovoluje. Autor používá i přímé citace, které však nejsou správně označeny (kurzíva, odsazení, bez uvozovek). Některé zdroje bohužel nelze považovat za původní (iDnes, Portál, TV Prima apod.) a za vhodné podklady pro odbornou práci.
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Šťastný, Jan

Autor práce se zabývá problematikou podnikatelského záměru zřízení malometrážního fitness centra při soukromé střední škole. Cíle práce korespondují s tématem práce, k diskuzi je vhodnost pojmenování jedné z metod jako kvalitativní. Cíle práce se podařilo v autorovi dodržet a splnit. Výsledkem je funkční návrh koncepce a provozu fitness centra. S autorem nesdílím shodný názor, že výsledky hospodaření jsou vzhledem k vloženému úsilí příliš úspěšné. Téma by se dalo rozšířit o alternativní (vyšší) návštěvnosti fitcentra a také možnosti kolísavých návštěvností. Teoretickou část práce, zabývající se pohybovou aktivitou cílové skupiny a vlivem na její zdraví, autor podal obsáhle a uceleně. Prokázal rozsáhlý přehled o popisované problematice. Teoretickou část pojednávající o podnikatelském plánu popsal rovněž obsáhle, až nad rámec tématu práce. V celé teoretické části bylo použito mnoho odkazů na odbornou literaturu. Pro dotazníkovou metodu šetření byly zvoleny v některých případech ne zcela vhodné otázky. Doporučoval bych zařadit otázky týkající se využití stávajícího fitcentra, využití konkurenčních fitcenter a bydliště žáků, z čehož by vyplývala ochota navštěvovat fitcentrum mimo výukových hodin, případně příslušníky jejich rodin. Metoda průzkumu trhu (konkurence) je dostatečná. Nesdílím názor, že padesátiprocentní zájem žáků o tělesnou aktivitu byť ve snadno přístupném fitcentru je udržitelný. Ze zkušeností víme, že zájem se pohybuje spíše ve vlnách. Za zvážení by stálo prodej kupříkladu půlročních permanentek. Výtku mám ke struktuře práce. Seznam literatury a přílohy nejsou řazeny dle doporučení, seznam literatury by byl přehlednější očíslovaný. Dotazník, a položkový soupis vybavení posilovny by měl autor umístit spíše do části příloh. Celkově je práce zpracována podrobně a fitcentrum by mohlo na navržených základech fungovat.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků D
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D
Práce s informačními zdroji C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 51882