ŠULA, M. Automatizace výroby statorů elektromotorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pochylý, Aleš

Diplomová práce je zaměřena na návrh automatizované linky pro realizaci dokončovacích odjehlovacích operací, které jsou zapotřebí v rámci výroby odlitků ze slitiny hliníku (statorů elektromotorů). Student navrhnul několik variant řešení a posoudil jejich výhody a nevýhody. Detailně rozpracoval variantu řešení s využitím technologie bin-picking, která má pozitivní vliv na bezobslužnost pracoviště. V rámci konstrukce student vypracoval především návrh koncového efektoru robotu, odjehlovacího boxu a dalších přípravků. Hlavní část práce nicméně spočívala v sestavení simulačního modelu pracoviště v softwaru Siemens Process Simulate a naprogramování odjehlovacích drah robotu. Simulace ověřila realizovatelnost projektu: dosahy robotů, realizovatelnost dokončovacích operací a ověření taktu linky na bázi modulu KUKA RCS. Simulace rovněž zásadně přispěla k finální podobě pracoviště. Práce obsahuje i řešení problematiky bezpečnosti a v závěru je uvedeno i technickoekonomické zhodnocení. Cíle zadání práce jsou splněné a práci hodnotím velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kubela, Tomáš

V DP se student zabývá návrhem robotického pracoviště, jehož úkolem je odstraňování přetoků na hliníkových odlitcích statorů elektromotorů. Jednotlivé kapitoly od koncepčního návrhu přes simulační model až po zhodnocení celého pracoviště jsou zpracovány poměrně vyčerpávajícím způsobem. I když jsou zde části, jejichž věcný význam je diskutabilní (kap. 5), uvítal bych spíše podrobnější rozvedení v jiných kapitolách. Například označení apretačních míst na odlitku je uvedeno celkem stručně – samostatné označení jednotlivých kontur/trajektorií a zobrazení detailů ve výsledné simulaci by více umožňovalo kriticky posoudit navržené pohyby robotu. Je nutné však přiznat, že výsledný takt byl splněn, takže tento bod nemusí být příliš významný. Na celkové kvalitě práce to neubírá. Dosažené výsledky DP hodnotím pozitivně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 124505