RAŠKA, M. Lineární anténní pole pro lokalizační účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Mikulášek, Tomáš

Student Marek Raška vypracoval diplomovou práci na téma Lineární anténní pole pro lokalizační účely. Ve své práci nejdříve vypracoval stručný úvod lokalizace pomocí Bluetooth a popsal původní verzi vytvořeného anténního pole firmou NXP. Byly využity základní doporučení na skladbu substrátu, použitého pro výrobu planárních antén. Dále byly popsány 4 nové prvky vhodné pro použitou anténní strukturu. Tyto prvky byly simulovány v programu Ansys HFSS a srovnány i s původním návrhem anténního pole. Kruhové a čtvercové štěrbinové pole byly vybrány pro finální realizaci na základě simulovaných výsledků. Třetí varianta anténního pole byla vytvořena pomocí keramických antének od firmy Kyocera-AVX. Tři různé prototypy anténních polí byly vyrobeny a dále pak bylo provedeno základní měření činitelů odrazu. Z časových důvodů se nepodařilo uskutečnit měření v bezodrazové komoře všech třech prototypů, ale pouze jednoho. Kladně hodnotím vypracování práce v angličtině. Při komunikaci bylo potřeba studenta vybízet k předložení výsledků, nicméně technické diskuse byly vždy velmi přínosné. Student při praktické realizaci podcenil okolnosti spojené s výrobou desek a došlo tak časovému skluzu a ohrožení termínu dodání všech prototypů. Celkovou spolupráci považuji za dobrou. Posudek vypracoval odborný vedoucí diplomové práce Ing. Karel Povalač, Ph.D. Otázky: 1. Objasněte rozdíl mezi simulovanými a měřenými hodnotami např. na Fig. 76? 2. Specifikujte rozdíl mezi udávanými hodnotami SignalTransferLevel a Gain?

Navrhovaná známka
D
Body
69

Posudek oponenta

Pokorný, Michal

Student se v práci zabýval návrhem anténní řady pracující v pásmu ISM 2.4GHz. Cílem bylo dosáhnout lepších vlastností pro lokalizační aplikace při zachování kompaktních rozměrů v porovnání s referenční anténní strukturou poskytnutou firmou NXP. Zásadní zlepšení vlastností nové anténní řady představuje volba kruhové polarizace, pro kterou student navrhl a analyzoval čtyři typy elementů, z nichž dva vybral pro návrh dvou nových anténních řad. Obě anténní řady byly integrovány s řídícími obvody definovanými ze strany NXP a výsledné struktury vzájemně porovnány na základě simulací v programu HFSS. Práce obsahuje také výsledky měření realizovaných prototypů obou nových anténních polí a také varianty využívající komerčně dostupných keramických flíčkových antén. Práce je psaná v angličtině na velmi slušné úrovni. Práci snižuje velmi špatná čitelnost některých grafů, které jsou ve formě snímků obrazovky ze simulačního software. Dále časté překlepy a věty mimo kontext kapitoly vzniklé kopírováním celých odstavců. Využití odborné literatury je poměrně skromné. Nejvíce zarážející jsou rozdíly mezi simulovanými a měřenými vyzařovacími charakteristikami. Rozdíl úrovní v řádu 20dB je komentován pouze vágní domněnkou bez bližšího vysvětlení. Rozdíly ve tvaru a pozic minim není komentován vůbec. Cíle práce byly splněny a navrhuji celkový počet bodů 75

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 141549