RAŠKA, M. Lineární anténní pole pro lokalizační účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student Marek Raška vypracoval diplomovou práci na téma Lineární anténní pole pro lokalizační účely. Ve své práci nejdříve vypracoval stručný úvod lokalizace pomocí Bluetooth a popsal původní verzi vytvořeného anténního pole firmou NXP. Byly využity základní doporučení na skladbu substrátu, použitého pro výrobu planárních antén. Dále byly popsány 4 nové prvky vhodné pro použitou anténní strukturu. Tyto prvky byly simulovány v programu Ansys HFSS a srovnány i s původním návrhem anténního pole. Kruhové a čtvercové štěrbinové pole byly vybrány pro finální realizaci na základě simulovaných výsledků. Třetí varianta anténního pole byla vytvořena pomocí keramických antének od firmy Kyocera-AVX. Tři různé prototypy anténních polí byly vyrobeny a dále pak bylo provedeno základní měření činitelů odrazu. Z časových důvodů se nepodařilo uskutečnit měření v bezodrazové komoře všech třech prototypů, ale pouze jednoho. Kladně hodnotím vypracování práce v angličtině. Při komunikaci bylo potřeba studenta vybízet k předložení výsledků, nicméně technické diskuse byly vždy velmi přínosné. Student při praktické realizaci podcenil okolnosti spojené s výrobou desek a došlo tak časovému skluzu a ohrožení termínu dodání všech prototypů. Celkovou spolupráci považuji za dobrou. Posudek vypracoval odborný vedoucí diplomové práce Ing. Karel Povalač, Ph.D. Otázky: 1. Objasněte rozdíl mezi simulovanými a měřenými hodnotami např. na Fig. 76? 2. Specifikujte rozdíl mezi udávanými hodnotami SignalTransferLevel a Gain?
Student se v práci zabýval návrhem anténní řady pracující v pásmu ISM 2.4GHz. Cílem bylo dosáhnout lepších vlastností pro lokalizační aplikace při zachování kompaktních rozměrů v porovnání s referenční anténní strukturou poskytnutou firmou NXP. Zásadní zlepšení vlastností nové anténní řady představuje volba kruhové polarizace, pro kterou student navrhl a analyzoval čtyři typy elementů, z nichž dva vybral pro návrh dvou nových anténních řad. Obě anténní řady byly integrovány s řídícími obvody definovanými ze strany NXP a výsledné struktury vzájemně porovnány na základě simulací v programu HFSS. Práce obsahuje také výsledky měření realizovaných prototypů obou nových anténních polí a také varianty využívající komerčně dostupných keramických flíčkových antén. Práce je psaná v angličtině na velmi slušné úrovni. Práci snižuje velmi špatná čitelnost některých grafů, které jsou ve formě snímků obrazovky ze simulačního software. Dále časté překlepy a věty mimo kontext kapitoly vzniklé kopírováním celých odstavců. Využití odborné literatury je poměrně skromné. Nejvíce zarážející jsou rozdíly mezi simulovanými a měřenými vyzařovacími charakteristikami. Rozdíl úrovní v řádu 20dB je komentován pouze vágní domněnkou bez bližšího vysvětlení. Rozdíly ve tvaru a pozic minim není komentován vůbec. Cíle práce byly splněny a navrhuji celkový počet bodů 75
eVSKP id 141549