JANKECH, T. Záznamník přenesených dat pro sériové komunikační linky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Dušek, Martin

V úvodu práce jsou popsány jednotlivé standardy sériové komunikace, pro které je zařízení navrženo a popis dostupných komerčních výrobků pro zaznamenávání dat. V kapitole vlastní práce jsou nejprve popsány a shrnuty vlastnosti jednotlivých převodníků a následně jsou vybrány obvody, pro které je navržena deska hardwarové části. Jako zdroj energie zařízení slouží baterie typu Li-pol, která je dobíjena specializovaným obvodem pomocí USB rozhraní PC a nebo ext. napáječem, které jsou galvanicky odděleny od zařízení. Pro řízení byl vybrán mikrokontrolér výrobce TI z rodiny MSP430, který byl vybrán z důvodu, že obsahuje 4 rozhraní pro sériovou komunikaci. Software v případě dostupnosti připojení PC (spuštění příslušného SW v PC je testováno jednoduchým protokolem) odesílá data z převodníků přímo do PC a v opačném případě jsou data ukládána na SD kartu společně s časovou značkou v textovém formátu. Aby bylo dosaženo nízké spotřeby (zařízení je napájeno z baterie), je v případě nečinnosti procesor uveden do režimu nízké spotřeby. Zobrazení dat a nastavování jednotlivých parametrů (Baudrate, aktuální čas, mazání karty) zařízení je řešeno pomocí řídícího SW v PC vytvořeného v jazyce C#. Vlastní firmware mikrokontroléru využívá hotových knihoven dodaných výrobcem, včetně RTC a zápisu na kartu, kde adresářová struktura byla zvolena FAT16. I přes dílčí neúspěchy, kde bylo nápravy dosaženo vyřazením galvanického oddělení, je zařízení na dobré úrovni. Po formální stránce je práce dobré úrovni, obsahuje drobné formální a stylistické chyby, např. chybějící mezery mezi číslicí a jednotkou a mezery před čárkami a tečkami. Obrázek DPS v příloze nemá bohužel dostatečné rozlišení a tak některé cesty splývají.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Šebesta, Jiří

Cílem práce byl návrh, realizace a experimentální testování systému pro záznam událostí na sériových komunikačních linkách. V první části práce student popisuje obecné přístupy k sériové komunikaci, na které navazuje vyranými strandardy RS232 a RS485. V práci jsou uvedny jako samostané hlavní kapitoly, vhodnější by bylo shrnout tyto všeobecně známé poznatky do společné úvodní kapitoly a to včetně následné kapitoly o záznamnících datových linek. Vlastní návrhová část začíná kapitolou 6, kde je uvedeno blokové schéma hardwarové části systému. Bohužel ani ze samotného schéma ani z následného popisu není zřejmé, kam se připojuje testovaná linka, zda je záznamník koncovým zařízem nebo může být záznamník použit jako nezávislý monitor linky. Až po podrobnějším prostudování a pohledu na zdrojové kódy lze odhadnout funkce a možnosti zařízení. Bohužel další možnosti zůstávájí utajeny, např. jak se definuje záznam do souboru na paměťovou kartu. Něteré funkce jsou velmi omezeny, např. pro RS232 nelze využít signálů řízení toku na zjištění, které zařízení posílá právě data a podobně. Rovněž omezení jeden soubor na paměťové pro jeden den nenabízí příliš užitnou hodnotu. Rovněž časové značky událostí s rozlišením na 1 s jsou pro řadu testovacích aplikací nedostatečné. Celkově lze shrnout, že navržený systém je funkční, avšak pro praktické použití značně omezený a uživatel spíše sáhne po nějaké verzi chytřejšího terminálového programu pro PC. Přesto je třeba ocenit všestrannost student a schopnost vyvinout hardware, firmware pro mikrokontrolér i aplikaci pro PC. V práci zcela chybí zhodnocení a testování a specifikace parametrů (např. zjištěná maximální dosažitelná přenosová rychlost, spotřeba apod). Vlastní text práce je technicky na dobré úrovni, obsahuje drobné stylistické a formální chyby. Některé části práce patří spíše do příloh, např. osazovací plány DPS.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 65782