VRBICKÝ, J. Paliva pro spalovací motory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Štětina, Josef

Obsahem práce jsou Paliva pro spalovací motory. Text má 36 stran textu. Grafická úprava splňuje požadavky na technický text. Práce obsahuje všechny povinné části. Student pracoval samostatně a práci se snažil i konzultovat. Student k práci využil zejména českou literaturu a internetové zdroje. Téma práce bylo velmi široké, a přesto toho student nevyužil. Práce je poměrně stručná ve srovnání s podobnými pracemi z minulých let. Zejména by bylo vhodné se více zmínit o vlastnostech konkrétních paliv na trhu v České Republice. Student prokázal schopnost samostatné práce, splnil podmínky zadání, práce obsahuje všechny náležitosti, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Jedelský, Jan

V úvodu práce se student věnuje historii spalovacích motorů a zmiňuje požadavky na jejich paliva. Hlavní část práce začíná popisem vlastností konvenčních paliv, mezi něž zahrnuje automobilový benzín a motorovou naftu. Další kapitola podává informace o plynných palivech (zemní plyn, lpg a vodík). Následují biopaliva (bionafta a bioplyn) a alkoholová paliva – metanol a etanol. V závěru porovnává výhřevnost jednotlivých paliv a jejich ekologické a ekonomické aspekty. Práce dává celkem dobrý přehled o současných konvenčních a alternativních palivech spalovacích motorů. Jsou zde uvedeny jejich výhody a nedostatky. Srovnání alternativních paliv s vybranými konvenčními palivy je provedeno především slovní formou a na několika místech také pomocí tabulek základních vlastnosti paliv nebo grafů. Převažuje kvalitativní porovnání. Zadání práce bylo v tomto smyslu formulováno poměrně volně a student měl možnost prokázat své schopnosti a přehled v problematice, této možnosti využil omezeně. Jako možnost vlastního přínosu v práci se nabízí např. analýza termodynamického oběhu zážehového motoru s ohledem na oktanové číslo paliva a tedy použitelný kompresní poměr nebo analýza vlivu rychlosti hoření paliv pro vznětové motory na termickou účinnost cyklu. Doporučený rozsah a charakter práce tyto analýzy zcela jistě umožňuje a práce by získala větší praktickou hodnotu. Tato práce je především rešerší literatury paliv pro spalovací motory s velmi omezeným obsahem analytické části. Porovnání vlastností směsí, které je uvedeno v zadání, nebylo provedeno. Vliv vlastností paliv na termickou účinnost (avizovaný v abstraktu práce) není nikde v práci explicitně popsán. Student v seznamu literatury uvádí 11 literárních zdrojů, získaných převážně z webových stránek. V textu je zřejmě i využívá, nikde v textové části však na ně přímo neodkazuje. Uvádí je pouze u některých tabulek a obrázků. Je tak i z hlediska zpracování použitých informací obtížné posoudit vlastní přínos studenta v práci. V seznamu použitých veličin student nerozlišuje mezi fyzikálními veličinami a zkratkami použitými v textu a uvádí je společně v jednom odstavci. Používá neobvyklé značení veličin. Z formálního hlediska byla práce zpracována poměrně pečlivě. Grafická úprava je dobrá. Členění kapitol je přehledné. Pravopisně je práce celkem dobrá, problémy jsou občas ve shodě podmětu s přísudkem a některé věty nejsou formulovány srozumitelně, viz níže. Abstrakt je do anglického jazyka přeložen ne zcela korektně. Připomínky a dotazy oponenta: Popis detonačního spalování na str. 18 není výstižný. Věta „Rychlý průběh hoření může způsobit vyhoření směsi ještě před vznětem (klepání).“ v Kap. 2.3.5 Nevýhody na str. 28 nezní logicky. Nesprávně používaný pojem měrná hustota (str. 22). Student by měl vysvětlit větu „Příliš lehké frakční složení by mělo za následek předčasný vstřik a tvrdý chod motoru.“ v kap. 1.2.5 Parametry, odst. Hustota na str. 22.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 19251