VOMELA, V. Uplatnění a porovnání systémů SCADA v řidících systémech s PLC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Bakalář pan Vomela navázal na svoji seminární práci, ve které obstojně podle zadání představil a porovnal nejpoužívanější ovládací a vizualizační systémy SCADA pro řízení technologických procesů. V bakalářské práci měl v tomto rozboru pokračovat a zaměřit se především na relevantní porovnání těchto systémů na konkrétním příkladu jednoduchého projektu. Bohužel pan Vomela si tuto část zadání vyložil jako pouhé prezentování ukázek jednotlivých popisovaných softwarů. Pracovní úsilí mohu jako vedoucí jen odhadovat, protože student příliš o kontakt zájem neprojevoval. Můj odhad by byl spíš úsilí nízké, stejně tak i zodpovědnost přístupu k řešení bakalářské práce. To, co uvedl již v seminární práci, mělo sice kompilační charakter (zdroje uváděl), ale i tak to mělo přínos jako komplexnější pohled na nejpoužívanější systémy SCADA. Část přidanou v bakalářské práci jistě student zpracoval sám, ale rozsah i kvalita této části je dosti slabá. Celkově mohu konstatovat, že student splnil zadání částečně, nepochopil správně smysl závěrečného bodu zadání, projevoval malý zájem o konzultace a oproti semestrální práci projevil při řešení bakalářské práce velmi malou aktivitu. Jako překážku k porovnání prezentovaných systémů na příkladech uvádí práva uživatelů (zákazníků), pro které v týmu svého zaměstnavatele programy vytvořil. V tom spočívá jádro nepochopení zadání - měl porovnání provést na vlastním jednoduchém programu. Vzhledem k uvedeným okolnostem navrhuji hodnocení dostatečné – E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání E 26/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Weber, Martin

Student dostal zadání, které bylo časově náročné pro nastudování všech základních funkčností vizualizačních systémů a vytvoření demonstračních ukázkových programů. V bakalářské práci se studen zabývá nejsofistikovanějším SCADA systémem renomované firmy Wonderware (InTouch), ale SCADA systém od největšího konkurenta, firmy Siemens, nezmiňuje. Jde o plnohodnotný WinCC. Myslím, že by si práce zasloužila rozdělit HMI systémy alespoň do dvou kategorií, a to plnohodnotné SCADA systémy a vizualizační systémy pro operátorské panely, kde by v každé kategorii vystupovali alespoň 3 zástupci od různých firem. Archaický program ProTool od firmy Siemens, bych už vůbec nezmiňoval, neb se dnes již neprodává a plně ho, před zhruba pěti lety, nahradil WinCC Flexible. Písemná zpráva není logicky uspořádaná, a tudíž není příliš čtivá. V textu se nachází řada nicneříkajících obrázků bez hlubšího popisu a bez odkazů v textu. Při čtení jsem se neustále snažil hledat demonstrační programy, které měly být součástí bakalářské práce, ale záhy jsem zjistil, že žádné programy nejsou ani na přiloženém CD. Student tuto praktickou část opomenul a vůbec ji nevypracoval. Tím měl prokázat svůj mandát k porovnání vizualizačních systémů od různých výrobců a nespoléhat se jen na manuály či internet. Koneckonců to co každého technického pracovníka nejvíce zajímá je pracnost a přehlednost při práci na reálném projektu. Závěr práce obecně hovoří o porovnání vizualizačních SW, ale nehovoří o uplatnění systémů SCADA v řídicích systémech. Student ve své práci prokázal své bakalářské schopnosti a doporučuji tuto práci k obhajobě. Doporučuji hodnocení dostatečně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce E 28/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
E
Body
56

Otázky

eVSKP id 39300