LUKÁŠ, J. Analýza vlivu tlumení na velikost odezvy při dynamickém buzení světlometu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Vosynek, Petr

Student dané téma vypracoval ve firmě Varroc Lighting Systems. Téma je z praxe a řeší rozdíly mezi vypočtenými a experimentálně zjištěnými amplitudo-frekvenčními charakteristikami. Student práci pravidelně konzultoval a předkládal dílčí výsledky k diskuzi. Prokázal schopnost aplikovat získané vědomosti ze studia na daný problém. Text práce, logická uspořádanost a grafická úprava je na vysoké úrovni. Práci hodnotím jako výbornou a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Biskup, Martin

Zadání diplomové práce vychází z požadavku firmy Varroc Lighting Systems s.r.o., který požaduje zpřesnění výsledků CAE analýz při vibračním testování výrobků. Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících přesnost výsledků je tlumení soustavy. Cílem práce bylo nastavit proces, který by co nejrychleji a s požadovanou přesností určil tlumení soustavy světlometu na základě naměřených hodnot. V úvodu práce je provedeno shrnutí řešení problému po teoretické stránce a to z pohledu problematiky, plastů, dále je probíráno kmitání s vlivem tlumících efektů, pak se přechází k samotnému výpočtovému modelování. Praktická část práce vychází z naměřených hodnot odezvy zrychlení na světlometu v místech světelných zdrojů při jednotkovém harmonickém buzení. V první fázi byly podrobně analyzovány výsledky měření. Na základě zpracovaných naměřených hodnot byl zpětně upravován MKP model, aby došlo ke shodě resonančních frekvencí mezi výpočtem a experimentem. V této kritické fázi diplomant provedl množství práce s vlastními návrhy úprav, které vedly k dobré shodě mezi výpočtem a experimentem. V hlavní části bylo provedeno určení nastavení tlumení u první vlastní frekvence pro potkávací a dálkovou funkci světlometu. Výsledkem množství pečlivé práce bylo dosaženo velmi dobrých shod v amplitudě zrychlení mezi výpočtem a experimentem. Dále bylo prováděno zjištění velikosti tlumení u druhé resonanční frekvence. Na základě výsledků byl proveden návrh, jak co nejrychleji a nejpřesněji určit hodnoty tlumení do výpočtu. Funkčnost tohoto procesu byl ověřen na druhém světlometu. V závěru byla připravena metodika jak co nejrychleji a s požadovanou přesností určit hodnoty tlumení pro výpočet na základě naměřených hodnot. Je zde dále shrnuto co může ovlivnit výsledky a předloženy další návrhy řešení pro zrychlení a zpřesnění určení hodnot tlumení pro různé typy světlometů. Diplomant pracoval samostatně, s vlastními návrhy řešení. Případné nejasnosti konzultoval se zadavatelem. Velké množství provedené výpočetní práce diplomant dokázal protřídit, vybral podstatné věci a v diplomové práci je přehledně prezentoval. Výsledky práce plně vyhovují požadavkům zadání diplomové práce a budou využívány ve firmě Varroc. Práci doporučuji k obhajobě. Práci celkově hodnotím známkou výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 125416