NEČESAL, F. Analýza samovolné synchronizace spojených mechanických oscilátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kšica, Filip

Předkládaná práce se zabývá analýzou a demonstrací chování spojených mechanických oscilátorů. První kapitolu práce lze považovat za dostatečné představení problematiky, avšak chybí zde více příkladů možných konfigurací demonstrátorů, které by lépe zdůvodnily výběr případu dvou kyvadel na podložce. Vyrobený demonstrátor byl sestaven modulárně a v rámci řady řízených experimentů student dostatečně představil tento jev včetně vlivu klíčových parametrů na čas synchronizace. Student rovněž identifikoval negativní vliv suchého a viskózního tření v různých částí soustavy a pokusil se jej zohlednit ve výpočtovém modelu. V závěru práce mi chybí celkové zhodnocení funkce demonstrátoru a dosažených výsledků, případně shrnutí možností využití jako demonstračního přípravku do výuky. S přístupem studenta jsem byl spokojený, pracoval samostatně a bylo vidět, že jej problematika zajímá. Lze ocenit, že návrh, výroba a testování demonstrátoru byla provedena zcela samostatně, avšak celková práce je ovlivněna nedostatky v teoretických základech kmitání, které jsou viditelné nejen v úvodní kapitole práce, ale i při sestavování výpočtových modelů soustavy. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, obsahuje řadu pravopisných a gramatických chyb a problémů s formátováním. I přes výše uvedené nedostatky považuji zadání za splněné, práci celkově považuji za zdařilou a doporučuji ji k obhajobě s celkovým hodnocením B – velmi dobře.

Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Hadaš, Zdeněk

Bakalářská práce se zabývá problematikou synchronizace spojených mechanických oscilátorů. Po zajímavém úvodu do probelmatiky následuje teoretický přehled k 1 DOF kmitání, kde je uvedeno několik nepřesností. Následu je cíl zádání, kterým je model zvolené soustavy a zde jsem nespokojený s tím, že student pohynové rovnice převzal a nedokázal si je sám odvodit, ikdyž je to součástí učiva. Zde při převzatí rovnic jsou nedostatečně vysvětelny a musel jsem si tělesa sám uvolnit, abych vztahy mohl zkotrolovat. Vadí mi tam vynechání popisu akce a reakce v této soustavě těles. Dále je popsána zajímavá realizace samotného demostrátoru, která je velmi zdrařilá. Následně proběhl experiment a verifikace někteých parametrů pro simulační model, který je nakonec použit k porovnání experimentálních a simulačních výstupů. Práce je protkaná mnoha nepřesnostmi, špatném názvosloví a interpretací modelů v oblasti dynamiky. Zcela nepřípustná jsou formální nedostatky jako nečíslování rovnic a dvojí označování obrázků (obr. a Figure). Práce budí rozporuplné pocity, kdy na jednu stranu je vyroben zajímavý manipulátor a a student prokázal prakticé dovednosti. Na druhou stranu je patrná studentova nedostatečná znalost dynamiky (popletené základní pojmy dynamiky, špatná interpretace modelů, nesmyslné závěry, atd.). Z tohoto důvodu hodnotím známkou C.

Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 145969