VAŠINA, P. Měřicí hřebenová trychtýřová anténa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Láčík, Jaroslav

Cílem práce byl návrh a realizace hřebenové trychtýřové antény. Diplomant anténu navrhl pomocí programu CST Microwave Studio, realizoval a změřil. Vlastní text práce obsahuje několik drobných chyb a nepřesností. Zadání práce bylo splněno na kvalitní úrovni. Diplomant při řešení své práce byl velmi aktivní, pracoval samostatně a pravidelně docházel na konzultace. Prokázal, že je schopen řešit inženýrský problém a pracovat s aktuální dostupnou literaturou. Jeho znalosti v oboru antén jsou na velmi dobré úrovni.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Hertl, Ivo

Cílem předložené práce byl návrh a realizace hřebenové trychtýřové antény pro účely laboratorních měření. Pro návrh bylo vybráno kmitočtové pásmo 0,9 - 9 GHz. Práce je členěna logicky, v úvodu je stručně uvedeno dělení antén a přehled jejich základních parametrů. Následuje popis teoretického návrhu antény a jejího modelu, vytvořeného v programovém prostředí CST Microwave Studio. V závěru práce je uveden popis mechanické konstrukce antény, poznámky k jejímu sestavení a výsledky ověření jejich vybraných parametrů. Rozsah a obsah práce odpovídá obvyklým požadavkům na ni kladeným. Oceňuji dotažení návrhu do konce praktickou realizací. Hřebenové trychtýře jsou typickými představiteli širokopásmových antén. V souvislosti s tím v práci postrádám jakýkoli popis parametrů antény v časové oblasti a to i proto, že návrh a optimalizace antény byly v práci provedeny simulátorem založeným na práci v časové oblasti. Teoretický návrh antény je proveden neobyčejně pečlivě a kompletně, což u práce tohoto typu oceňuji. Model antény vytvořený v CST podle dokumentace dostatečně reprezentuje realitu. Optimalizací byly parametry prvotního modelu vhodně vylepšeny. Zřejmě z časových důvodů byla věnována menší pozornost finálním krokům optimalizace. Postrádám podrobnější popis a důkladnější analýzu závěrečné modifikace antény, například vliv počtu a typu rozmístění bočních příček, nahrazujících souvislé boční stěny. Nejslabším místem práce je konstrukce antény. Je škoda, že snahou bylo amatérské provedení výroby. Praxe ukazuje, že u tohoto typu antény je to velice ke škodě. Obzvláště nevhodné jsou přídavné konstrukční prvky, které navíc nebyly zahrnuty v modelu antény a které zjevně způsobily především odlišný tok povrchových proudů na struktuře a ve výsledku zřejmě největší měrou zavinily rozdíly mezi parametry získanými numerickou simulací a experimentálním měření.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 65731