MATĚJKA, T. Vliv vlhkosti materiálu na mechanické vlastnosti FDM tištěného dílu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Zemčík, Oskar

Autor vypracoval práci řešící vliv vlhkosti FDM filamentu na vlastnosti 3D tištěného dílu. V úvodní části se věnoval rešerši problematiky FDM tisku. Následně navrhl experiment a vybral testované materiály, ze kterých po navlhnutí tiskl vzorky pro mechanické testy. Soustředil se na tahovou zkoušku, rázovou zkoušku a tvrdost vzorků. V rámci práce rovněž provedl detailní mikroskopické snímky. V závěru pak provedl doporučení a jednoduchou ekonomickou analýzu. Práci hodnotím pozitivně zejména aktivním přístupem autora a množstvím provedených měření. V práci je například přes 100 obrázků. Autor splnil zadání a práci doporučuji k obhajobě. Pozitivně hodnotím zejmána praktickou účast na experimentu a rozsah celého experimentu. K práci mám následující dotazy a připomínky: - na obrázku 25 není prakticky nic vidět - (obr 29 a 30) bylo by lepší uvést i sušičku filamentu k tromu účelu konstruovanou - Jak spelehlivé bylo měření a udržování pracovní teploty v použitém procesu sušení (např v troubě)? - rozlišení váhy není totéž co přesnost měření - "Nejprve proběhlo experimentální stanovení sušících parametrů" - co doporučené hodnoty u výrobců profesionálních sušiček? - použitý typ PA nevykazoval obvyklé vlastnosti, PA má obvykle řádově větší hodnoty absobce vody - retrakce 8-10 mm je skutečně velká hodnota (běžně i u bowden extruderu kolem 3mm) - tisk ASA by neměl mít tak znatelný zápach jako ABS - oproti sloupcovým grafům bych doporučoval spíše se soustředit na vytvoření závislostí mechanických vlastností na obsahu vody - předpokládám že napětí na ose y na obr. 80 je ve skutečnosti mezí pevnosti v tahu - proložení naměřených hodnot by bylo vhodnější křivkou a na místo dvou měření alespoň tři od každé hodnoty - v závěru namísto srovnávání hodnot mezi jednotlivými typy materiálu by bylo vhodnější soustředit se na změnu vlivem navlhnutí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zouhar, Jan

Předložená diplomová práce Vliv vlhkosti materiálu na mechanické vlastnosti FDM tištěného dílu se skládá z teoretické části a praktické. V úvodu je proveden obecný popis problému bez hlubší analýzy pomocí literárních pramenů. Pokud jsou citovány, tak pouze neodborné internetové a firemní zdroje. Rešeršní část 2.3 je zpracována na dobré úrovni, ale působí nepřehledně a bylo by dobré ji strukturovat. V kapitole 3. experimentální měření je provedeno plánování experimentu dosti chaoticky a nepřehledně, bez stanovení potřebných vstupních veličin, ovlivňujících faktorů a měřených výstupů. Vzorky a vlastnosti je třeba seřadit do tabulek, nebo využít metod DOE. V praktické části jsou využity zařízení dostupné – pečící trouba, sušička, ale jejich funkce a nepřesnost teplot nebyla kontrolována. Stejný problém lze najít i u dalších „domácích“ zařízení, kde u váhy je zaměněna rozlišení a přesnost. V kapitole 3.2.3 by bylo vhodné uvést problém s měřením tvrdosti na str. 41 s fotodokumentací. Kapitola 4.1 obsahuje vyhodnocení výsledků, ale již první vyhodnocení není podloženo daty, teploty nejsou měřeny a stanoveny, pouze čas, není zřejmé na základě jakých měření autor k závěrům dospěl, není provedeno statistické zpracování. V dalších kapitolách se projevují stejné nedostatky. U kap 4.4 Tahová zkouška, nelze stanovovat směrodatnou odchylku a další statistiku pro 2 vzorky. Pro obrázky mikrostruktur na str. 54 a 55. by bylo vhodné uvést lepší popis s uvedením místa vzorku. Jak autor podloží svá tvrzení pro šíření lomu? Stejné se opakuje pro vrubové vzorky. Technicko-ekonomické zhodnocení je obsaženo, je zde uveden pouze výpočet ceny pečící trouby, bez přesahu. Celá práce je ojedinělá svým rozsahem a použitými metodami, které lze velmi kladně hodnotit. Bohužel popis, plán experimentu a zpracování dat úroveň práce snižují. V práci se také vyskytují stylistické chyby a problémy se strukturováním a stylem popisu výsledků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 137089