WINKLER, M. Nové laboratorní úlohy pro systém řízení rezidenčních budov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Práce se zabývá problematikou návrhu laboratorních úloh pro výuku systému ABBfree@home. V úvodní části podrobně popisuje různé sběrnicové systémy pro řízení budov a vzájemně je porovnává podle hlavních atributů. V další části popisuje systém ABBfree@home z pohledu vlastnosti sběrnice, topologie a jednotlivých účastníků na sběrnici. Praktická část obsahuje laboratorní návody pro dvě varianty laboratorních úloh pro výuku systému ABBfree@home. Funkcionalita úloh a využití jednotlivých komponent je provedeno pečlivě a studentům nabídne dobrý přehled o daném systému. Laboratorní návod z důvodu korona-virových omezení zatím nemohl být vyzkoušen při výuce, ale určitě bude využit v následujících semestrech. K práci mám následující připomínky: - V tab. 1 autor nesprávně uvádí, že foxtort je otevřený systém. Systém nabízí rozhraní pro další rozhraní, ale komunikační protokol není standardizovaný - V kap. 2 popis jednotlivých systémů je spíš z pohledu obecných možností inteligentních elektroinstalací a ne technických atributů samotných systémů - Některé obrázky v návodu laboratorních úloh nejsou dostatečně popsané - Názvy laboratorních úloh nejsou v práci odlišené Formální stránka práce je na dobré úrovni. Student pracoval s vhodně zvolenými zdroji a správně je citoval v textu práce. Během zpracovávání své práce svůj pokrok pravidelně konzultoval. Závěrem lze konstatovat, že autor splnil zadání v celém rozsahu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A (90 bodů).
Předložená bakalářská práce pana Miroslava Winklera se zabývá tvorbou nových laboratorních úloh pro systém řízení rezidenčních budov, a to jak po stránce fyzické výroby laboratorních přípravků, tak i tvorbou návodů k těmto pracovištím. Práce v krátkosti popisuje několik základních sběrnicových systémů s důrazem na systém ABB Free@Home, který je pro práci stěžejní, představuje jeho základní vlastnosti, topologii, používaný hardware a způsob programování celého systému. Práce je rozdělena do pěti logicky navazujících kapitol, z nichž poslední se věnuje samotným návodům k laboratorním úlohám. Přílohu tvoří konfigurační soubory systému, uvítal bych zde i soubory návrhů krabiček. Po jazykové stránce je práce na dobré úrovni s minimem chyb a stylistických nepřesností. Výhradu mám k úvodu, který by vzhledem k typu práce měl být několikanásobně delší. V rešeršní části jsou dostatečně popsány různé typy sběrnicových systémů, uvítal bych zde více zahraničních systémů. Teoretická část obsahuje rovněž drobné nepřesnosti. Rozsah použité literatury je dostatečný a odpovídá potřebám práce, stránky se seznamem literatury jsou chybně nadepsané jako příloha. Praktická část práce je na velmi dobré úrovni, z práce je vidět, že student věnoval tvorbě laboratorních přípravků i softwarové stránce práce velké množství času, přípravky jsou až na detaily konstrukčně zdařilé. Výstupy z bakalářské práce jsou použitelné jak pro plánovanou výuku studentů, tak i pro potřebu dalších prací, které by zde mohly navázat. I přes drobné výtky a nepřesnosti je práce na velmi dobré úrovni, splňuje všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením A 90 b.
eVSKP id 127280