BLAŽKOVÁ, E. Problematika stanovení netradičních organochlorových sloučenin ve složkách ŽP [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

Předložená bakalářská práce má hodnotící charakter; byla zaměřena na přítomnost xenobiotik ve složkách životního prostředí. Hlavní pozornost byla věnována především polychlorovaným bifenylům, u kterých kromě chemické, fyzikální, toxikologické a environmentální charakteristiky byly zpracovány také možnosti jejich stanovení, včetně postupů uváděných v dřívější literatuře. Kromě těchto prioritních kontaminantů byla pozornost zaměřena také na charakteristiku polychlorovaných dibenzodioxinů a dibenzofuranů a polybromovaných difenyletherů. Studentka zpracovávala materiály s dostatečným časovým předstihem a svoji práci pravidelně konzultovala se školitelem. Na základě toho hodnotím její práci kvalifikačním stupněm "výborně"-A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A Práce byla hodnotícího charakteru a zabývala se oblastí, která je stále vysoce aktuální.
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čáslavský, Josef

Předložená bakalářská práce je zaměřena na již poněkud tradiční, ale stále aktuální problematiku stanovení organochlorových sloučenin ve složkách životního prostředí. Práce o rozsahu 31 stran textu je doplněna seznamem použitých zdrojů čítajícím 33 položek a seznamem použitých zkratek a symbolů. Rozsah tedy plně vyhovuje účelu práce. Po stránce formální je práce zpracována úhledně a pečlivě, po stránce jazykové je na velmi slušné úrovni. Je třeba zkonstatovat, že v práci orientované dle názvu na netradiční organochlorové polutanty se diskutuje problematika polychlorovaných bifenylů, které rozhodně netradiční nejsou; v podstatě totéž lze říci i o polychlorovaných dibenzo-p-dioxinech a dibenzofuranech, avšak na rozdíl od PCBs tyto sloučeniny nebyly na FCH dosud studovány. Polybromované difenyléthery pak za netradičními polutanty lze považovat. K práci mám následující připomínky: Str. 13 - správný název je "dibenzo-p-dioxiny"; jak je míněno tvrzení, že je možno identifikovat stovky různých struktur těchto látek? Str. 15 dole -"perzistovat" se neříká. Str. 18 - pojem "Stacionárně vázaná fáze" je nesprávný. Str. 20 - pěkný a instruktivní obrázek, přesto obsahuje několik nelogičností. V nedestruktivních metodách je uvedena superkritická fluidní extrakce, ale ta v tomto stupni již použít nelze. Co je míněno termínem "kapalinová chromatografie na otevřené koloně"? Namísto "absorpční chromatografie" má být "adsorpční". "Elektronová donor-akceptorová chromatografie" je nepřesný termín. Na posledním řádku pak autorka neudržela pád. Str. 25 - He lze používat jako nosný plyn i u kapilárních kolon s průměrem pod 0,15 mm; Tloušťka filmu stacionární fáze 30 um se nepoužívá. Chvostování píků není způsobeno pouze kontaminací cely detektoru elektronového záchytu. Str. 26 - Odkaz [25] nepopisuje techniku 2 GC se 4 různými kolonami a koncovkou MS-TOF, ale techniku GCxGC/TOF-MS. Zkratka GCxGC se používá pro ortogonální plynovou chromatografii, ne pro multidimenzionální - tam se používá zkratka GC-GC. Chloroform není polární rozpouštědlo. K obecné práci s literaturou mám jednu poznámku - v práci se poměrně často vyskytuje odkaz na diplomovou práci Radima Lány. To je tzv. sekundární zdroj, při citaci je ale vhodné uvádět tzv. primární zdroje, které jsou uvedeny v seznamu citovaných zdrojů v tomto sekundárním zdroji (což je pochopitelně pracnější). Jako celek ovšem je třeba zkonstatovat, že předložená bakalářská práce je sestavena dobře a vyváženě, výše uvedené nedostatky jsou převážně dány skutečností, že příslušné poznatky autorka získá až ve vyšším stupni vzdělávání. Proto hodnotím tuto práci stupněm výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B Práce měla být orientována na netradiční organochlorové polutanty. PCBs však patří k těm nejtradičnějším, PCDDs/Fs rovněž nelze považovat za zcela netradiční.
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B Bylo by vhodné uvádět odkazy na primární zdroje a minimalizovat citace zdrojů sekundárních.
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 8369