CHAMRADOVÁ, I. Polymerní materiály pro řízenou administraci léčiv a řízené uvolňování aktivních látek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Vojtová, Lucy

Disertační práce ing. I. Chamradové - celkem 104 stran - je napsána v angličtině bez překlepů a formálních chyb. Zhruba 30 % práce zaujímá kvalitně zpracovaná literární rešerše (166 odkazů), která popisuje především fyzikální vlastnosti termoreverzibilních kompozitů včetně jejich modifikace léčivy se zaměřením na jejich kontrolované uvolňování. Zbylých 70 % práce je věnovaná experimentální práci, především výsledkům a velice dobře popsané diskuzi a interpretaci získaných dat a závěrů. Studentka se kromě syntézy termoreverzibilních kopolymerů a jejich modifikací anhydridem kyseliny itakonové věnovala především sledování vlivu množství a velikosti přidaných hydroxyapatitových částic na viskoelastické vlastnosti výsledného produktu, který by potenciálně našel využití v regeneraci tvrdých tkání jako nosič pro řízené dávkování léčiv. Velká část byla věnována přípravě „core-shell“ nanočástic obsahující středový anorganický hydroxyapatit obalený zesítěným biodegradabilním polymerem podobného chemického složení jako použitá termocitlivá matrice. Kromě morfologie výsledných nanočástic byla sledována jak jejich reologická odezva po zabudování do polymerní matrice, tak i jejich uvolňování po dobu degradace ve fyziologických podmínkách. Výsledky práce jsou nejenom předmětem základního výzkumu vztahů mezi strukturou, chemickým složením a vlastnostmi hydrogelových kompozitů, ale nacházejí i široké uplatnění v medicíně, především v léčbě kostních defektů. Studentka velice často konzultovala své výsledky a prokazovala výjimečnou aktivitu po celou dobu studia, účastnila se řady konferencí a je autorkou a spoluautorkou několika článků v impakt. časopisech. Je spoluautorkou českého patentu a užitného vzoru, další patentová přihláška byla letos podána. Zadání práce bylo splněno v plném rozsahu a lze tedy předloženou práci přijmout jako podklad pro obhajobu v DSP MCH na FCH VUT v Brně. Na základě výše uvedených skutečností doporučuji, aby po úspěšné obhajobě byla uchazečce udělena vědecká hodnost doktor filozofie (Ph.D.).

Navrhovaná známka

Posudek oponenta

Kučerík, Jiří

Navrhovaná známka

Lehocký,, Marián

Disertační práce Ing. Ivany Chamradové se zabývá současně používanými biomateriály i tzv. „chytrými“ biomedicínckými materiály, mezi které patří termocitlivé kopolymery. Tato oblast se jeví jako velmi zajímavá z akademického i průmyslového pohledu. Postihuje současné směry výzkumu v daném oboru. Je vysoce aktuální. V experimentální práci byly připraveny kompozity HAp/PLGA-PEG-PLGA, ve kterých je HAp buď ve formě nano- (n-HAp) nebo „core-shell“ částic. Nové částice byly připraveny dvouemulzní metodou a byly složeny z tuhého HAp jádra obaleného termocitlivým kopolymerem, který byl navíc funkcionalizován kyselinou itakonovou. K charakterizaci byly použity různé analytické a fyzikálně-chemické metody. Byla použita ATR-FTIR spektroskopie a studium reologického chování. Dále byly použity NMR, GPC, ESEM/EDX, TEM, DLS a zeta potenciál, BET, měření velikosti částic, ICP-OES a NMR relaxometrie. Výběr zvolených metod co do množství a typu považuje oponent za adekvátní a nanejvýš vhodné. Práce sama je koncipována obvyklým způsobem, kdy obsahuje stručný úvod, po němž následuje teoretická část. Následuje kapitola věnovaná cílům práce a po ní experimentální část práce. Dále jsou shrnuty a diskutovány nejdůležitější výsledky a po nich pak postupně navazují závěr, odkazy na použitou literaturu, seznam zkratek a symbolů, seznam obrázků a seznam tabulek. Text práce je napsán s vysokou odborností, poukazující na aktuální problémy a limity v daném vědním oboru. Pro nezaujatého čtenáře působí velmi kvalitně a dobře se čte (text je „tekutý, hutný a někam směřuje“). Obzvláště teoretická část je napsána na velmi vysoké úrovni. Toto jasné a srozumitelné zpracování práce dokazuje schopnosti autorky a adekvátní orientaci ve studovaném oboru. Použitá literatura naznačuje, že autorka se jeví jako dostatečně vyspělá při práci s literárními zdroji. Po formální stránce mám k práci drobnou připomínku. Je zvyklostí, že seznam použité literatury v textu (str. 83-96) by měl být promítnut pro snadnější orientaci čtenáře i do obsahu (str. 5-7). Dále, srozumitelnost snižují i chybová hlášení, jako např. pod popiskem obr. 17. (str. 29). Na závěr konstatuji, že předložená disertační práce má dle mého názoru vynikající úroveň. Autorka vzhledem ke kvalitě předložené práce splňuje veškerá požadovaná kritéria a osvědčila, že je dostatečně vyzrálou osobností. Práce svou kvalitou nepochybně výrazně převyšuje běžný průměr obvyklý i na zahraničních pracovištích. Tyto důvody mě tedy vedou jednoznačně k závěru, že: DOPORUČUJI aby po úspěšné obhajobě disertační práce byl Ing. Ivaně Chamradové přiznán titul Ph.D.

Navrhovaná známka

Otázky

eVSKP id 86866