ŽIAČIK, M. Multiagentní systémy pro distribuovanou výrobu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Odevzdaná práce se zabývá problematikou návrhu decentralizovaného algoritmu řízení výroby a jeho testováním. Téma se řadí k náročným vzhledem k množství teorie, které je nutné nastudovat k proniknutí do problematiky. Autor pracoval spíše samostatně s častými konzultacemi, avšak bohužel časově nevyrovnaně. To mělo za následek fakt, že poslední (a nejdůležitější) část práce, tedy ověření navržených řešení bylo realizováno pouze částečně a s pomocí vedoucího. Po formální stránce práce nevykazuje zjevné nedostatky, avšak celý text je obtížně čitelný. Často se stává, že autor cituje z díla, které je psané v jazyce práce, ale přestože je problematika v původním textu celkem jasně vysvětlená, v práci jsou pak informace pomotané a těžko rozklíčovatelné. Autor se vyhýbá gramatickým chybám (alespoň pokud mohu posoudit – práce je psaná ve Slovenštině) a text vhodně prokládá obrázky či tabulkami. Odborná stránka práce je dle mého názoru odpovídající diplomové práci, student zpracoval poměrně zevrubně mnoho literárních pramenů a vytvořil slušnou rešerši a popsal experiment, na které se dá dále navazovat. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím známkou B (80 bodů).
Zadání patří k náročnějším s vědeckým překryvem, pokud by se splnilo v celé šíři. Každopádně se student musel zorientovat v problematice multiagentních systémů pro řízení a algoritmů pro plánování výroby. K tomu využil množství článků a různých zdrojů, dokonce také některé vědecké články. První dvě třetiny práce se zabývají teorií a souvisejícími pojmy, přičemž se student omezil spíše na CNP protokol, který popisuje komplexněji. Tyto kapitoly jsou tvořeny cca půlstránkovými výtahy jednotlivých článků, které definují algoritmus, popisují pojem nebo jen kontextuálně popisují myšlenku. Diskuze vlastností je tedy často uvedena do souvislostí ale bez faktického základu. V kapitole 5.5 autor začal popisovat návrh metody, kterou chce implementovat. Vybral si jednu z variant rozšíření CNP protokolu, přičemž uvádí notační a částečně operační sémantiku popsaného algoritmu. Neduhy tohoto přístupy se částečně zabývá ve formě nástinu řešení. Matematická analýza uvedena není. Další problémy, jako prioritizaci, řeší globálně na ERP úrovni. V kapitole implementace student dokumentuje vytvořenou aplikaci simulátoru, která částečně používá standard ISA-95 a zdá se být použitelnou i pro jiné algoritmy. Otestování aplikace nebo provedení nějakých scénářů výroby úplně chybí. Taktéž chybí porovnání vice algoritmů, jak je zadáno. V dokumentaci bych také rád uvítal popis implementace jiného algoritmu. Vzhledem ke složitosti problematiky a toho, že byl vytvořen provozuschopný jednoduchý simulátor, doporučuji k obhajobě a hodnotím D (66 b).
eVSKP id 151545