KUČERA, J. Akustická ladička se zvukovým výstupem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Schimmel, Jiří

Student si vybral téma, které spojuje zpracování signálů s konstrukcí hardware a realizací software, se kterými měl malé předchozí zkušenosti. Přesto se mu práce podařila zrealizovat. Volba platformy Arduino UNO byla dána jeho dostupností k zapůjčení i předpokládanými relativně nízkými výpočetními nároky a logickým požadavkem na nízkou spotřebu. Přestože v zadání není výslovně uvedeno, že student má navrhnout desku plošných spojů a zařízení zkonstruovat, nepovažuji výsledek ve formě realizace na kontaktním nepájivém poli za stoprocentní splnění zadání. Realizace zvukového výstupu pomocí PWM by byla efektivnější než studentem zvolené řešení pomocí R-2R žebříčku. Student se v textu práce vyvaroval zmatených interpretací výsledků testování algoritmů i zásadních formálních chyb, jak tomu bylo v semestrální práci, a text bakalářské práce je na dobré úrovni. Teoretický úvod práce obsahuje části, které s praktickou částí přímo nesouvisí, prezentaci výsledků by přispělo grafické znázornění a popisu implementace na platformě Arduino vývojové diagramy. Z formálního hlediska lze vytknout nekonzistentní číslování podkapitol a kvalitu převzatého obrázku 2.1.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Krajsa, Ondřej

Student realizoval poměrně zajímavou práci na téma Akustická ladička se zvukovým výstupem, kdy výsledkem práce je návrh zařízení, nikoliv ovšem prototyp, jak tvrdí student, který může sloužit zrakově postiženým hudebníkům. První kapitola práce se věnuje nutné teorii, zvukům a tónům, intervalům, ladicím soustavám a lidskému sluchu. Další kapitola se pak věnuje zpracování signálů, jsou rozebrány možné algoritmy pro získání základního tónu. Student tyto algoritmy testuje v prostředí Matlab. Další části jsou věnovány samotné realizaci, jak softwarové části, tak hardwaru. U hardware je bohužel realizován jen jakýsi funkční vzorek na nepájivém poli. Vzhledem k relativní jednoduchosti zapojení je škoda, že student realizaci nedotáhl do finální, v praxi použitelné podoby. Jak hardwarová, tak softwarová část jsou funkční a byly studentem prezentovány. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Celkově práci hodnotím 80/B

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 151129