BEDNÁŘ, J. Aplikace pro měření prahu slyšení a maskovacích křivek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Schimmel, Jiří

Student při řešení bakalářské práce pravidelně docházel na konzultace a prezentoval postup práce, ale díky zpoždění při řešení semestrálního projektu nerealizoval měření na více subjektech (prezentuje pouze výsledky měření na dvou subjektech) a nezkontroloval změřené křivky s měřením prahu slyšení pomocí tónové audiometrie. Student při realizaci aplikace vycházel ze šablony aplikace využívající technologii ASIO pro zpracování zvuku v reálném čase, ale kromě implementace vlastního algoritmu Békesy tracking samostatně zvládnul programování aplikací ve Windows a realizoval vykreslování grafů pomocí grafických primitiv knihovny GDI. Při testování aplikace vykazovala problémy s překreslováním hlavního okna pod menu a dialogovými okny a při měření prahu slyšení se objevovaly zvukové artefakty při kmitočtech blízkých 20 kHz. Po drobných úpravách ale bude aplikace využita v laboratorních cvičeních předmětu Elektroakustika.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Sysel, Petr

První část diplomové práce je zpracována velmi pečlivě. Obsahuje minimum věcných nebo formálních chyb. Uvedl bych použití stejné tečkované čáry pro dva různé průběhy na obrázku 1.2, takže není jasné, ke které se váže popis v textu. Dále míchání českých a převzatých pojmů „kmitočtový/frekvenční“, použití velkého „K“ ve smyslu předpony „kilo“ (obr. 1.3, obr. 1.4). Bohužel přibližně od poloviny textu se kvalita zpracování zhoršuje. Objevují se gramatické nebo formální chyby: na str. 32 nejsou proměnné psány neproporcionálním typem písma jako ve zbytku práce, neslabičné předložky na konci řádků. Za nejzávažnější považuji pravděpodobnou záměnu proměnných na str. 34, kde podle popisu v předposledním odstavci jsou dvě různé hodnoty ukládány do stejně označené proměnné. Místo druhého výskytu proměnné „dBSPL“ měla být patrně uvedena proměnná „konstanta“. Navíc pojmenování proměnné „konstanta“ nepovažuji za vhodné. Dále na str. 36 v odstavci pod vzorcem (3.7) je uvedeno, že hodnoty zesílení „ampl“ je nutné převést na „dBFS“ pomocí vzorce (1.2). Ten ale slouží pro převod na dBSPL. Poslední formální výtku mám k tomu, že v práci jsem nikde nenašel, odkud student převzal šablonu pro ASIO aplikaci. Mám i několik věcných výhrad k programu. Při pokusu o spuštění se objevilo dialogové okno, že „není platná aplikace typu Win32“. Problém byl způsoben nepřítomností ASIO ovladačů na počítači. Očekával bych ale, že pokud aplikace nenajde žádné ASIO ovladače, pak se spustí jen v režimu prohlížení místo pádu. Na počítači se zvukovou kartou M Audio MobilePre a s nainstalovanými ASIO ovladači se spuštění aplikace již podařilo. Bohužel při přehrávání měřicího nebo kalibračního signálu byl signál přehráván trhaně (potvrzeno i na osciloskopu). Na jiném počítači nebo s jinou zvukovou kartou jsem aplikaci nezkoušel, takže nemohu vyloučit, že problém byl způsoben ASIO ovladači. Z hlediska uživatele bych uvítal, aby v menu aplikace bylo vyznačeno, jaký ASIO ovladač jsem z nabídky zvolil. Přes uvedené výhrady doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 85372