BALÍK, Z. Návrh optoelektrického snímače biologických tkání [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Tománek, Pavel

Pan Zdeněk Balík aktivně pracoval na diplomním projektu „Návrh optoelektrického snímače biologických tkání“ od minulého školního roku 2012/13 a splnil všechny dílčí úkoly zadání. K dosažení vytýčeného cíle musel prostudovat dosti velký počet publikací, které se třeba jen okrajově dotýkaly dané problematiky, ale přinesly poznatky obecné. Ty v průběhu práce zapracoval do své diplomové práce. Biologická tkáň představuje komplexní strukturu, která je z fyzikálního makroskopického hlediska nehomogenní, anizotropní, nelineární, s výraznou optickou aktivitou, která stáčí polarizační rovinu. Pro toto měření realizoval několik měřicích optických pracovišť a provedl řadu experimentálních měření. Pomocí koherentního i nekoherentního osvětlení vzorku zkoumal stáčení polarizační roviny světla v závislosti na stárnutí vzorku. K měření polarizačních změn v komplikovaném dielektrickém prostředí použil jednak světlo prošlé a rozptýlené tenkou vrstvou vzorku, jednak světlo zpětně odražené – mnohonásobný zpětný rozptyl. Výsledky dosažené pomocí polarizačních metod porovnával s měřením impedance podobných vzorků. Toto měření uskutečnil ve školním roce 2012/13. Diplomová práce přináší prvotní výsledky kvalitativního měření optického a elektrického měření stárnutí různých vzorků svaloviny (zejména vepřové a drůbeží maso). Původní hypotéza, že by bylo možné spojit oba typy měření do jednoho senzoru a provést korelaci výsledků invazivního elektrického měření s neinvazivním optickým, se nepotvrdila, i když pomocí obou metod bylo možné ukázat na stárnutí masa v prvních třech dnech po porážce zvířete. Řada experimentů ukázala, že některé z použitých technik nejsou vhodné pro daný typ diagnostiky stárnutí masa. Ukázalo se, že mnohé parametry, které nebyly v zadání brány v úvahu, měly podstatný vliv na výsledky měření. Zejména fakt, že nebylo možné u stárnoucích vzorků masa provádět adekvátní opakovatelná měření, a tím i statistickou analýzu výsledků. Výsledkem této diplomové práce je i článek do sborníku SPIE – Photonics, Devices and Systems VI. Pozitivně hodnotím i studentův přístup k řešení dané problematiky, kdy pracoval více méně samostatně a metodicky správně. Doporučuji diplomovou práci k obhajobě a hodnotím 92 body.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Bartlová, Milada

Předložená diplomová práce pana Bc. Zdeňka Balíka se zabývá návrhem a realizací měření optických a elektrických vlastností biologických tkání s důrazem na aplikaci optických metod pro kontrolu kvalitativních parametrů masa v potravinářském průmyslu. Diplomová práce přináší prvotní výsledky optického a elektrického měření stárnutí různých vzorků svaloviny (zejména vepřové a drůbeží maso). Práce je napsána v řádném sledu kapitol počínaje potřebnými teoretickými poznatky, s pokračováním ve vlastním návrhu a realizaci pracoviště pro experimentální měření optických a elektrických parametrů vzorků masa, a dále vyhodnocením získaných měření. Vyvíjená metoda i její experimentální ověření vykazují původní přínosné části, které je možné dále rozpracovávat. Práce představuje dobře zpracované inženýrské dílo a splňuje požadavky zadání ve všech bodech. Autorovi lze vytknout pouze po formální stránce méně přesný popis některých detailů části měřicí aparatury a v některých částech textu nejednotné značení veličin. Dále mám připomínku, týkající se délky úvodních kapitol. Myslím si, že by bylo možné tuto část zkrátit a práci tím zpřehlednit. Ale na druhou stranu, vzhledem k množství nových pojmů, autor považoval za důležité je zde uvést. Vzhledem ke skutečnému rozsahu odvedené práce diplomanta, který je dán z nemalé části též časově náročným experimentálním měřením, nelze brát uvedené připomínky jako závadu práce. Původní hypotéza, že by bylo možné spojit elektrické a optické měření do jednoho senzoru a provést korelaci výsledků invazivního elektrického měření s neinvazivním optickým, se nepotvrdila, i když pomocí obou metod bylo možné ukázat na stárnutí masa v prvních třech dnech po porážce zvířete. Předkládaná diplomová práce Bc. Zdeňka Balíka ukázala na problémy, které bude ještě nutné řešit. Je aktuální z hlediska současného stavu vědy a má dopad do oblasti kontroly kvality potravin, případně do biomedicínských oborů. Diplomová práce je zpracována na slušné úrovni po stránce formální i grafické, rozsah práce je mírně nad požadovaným rozsahem. Předložená diplomová práce je dobrým dílem a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 73031