TRENZOVÁ, K. Obsah vybraných alkaloidů v čaji a v kávě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Diviš, Pavel

Studentka splnila zadání diplomové práce. Svojí práci se řádně věnovala, pravidelně docházela do laboratoře a konzultovala postup svojí práce s vedoucím. Teoretickou část svojí práce zpracovala včas a v dobré kvalitě. V laboratoři se studentka pohybovala jistě a prokázala že má dostatečnou zručnost a znalosti potřebné pro práci v laboratoři, včetně práce s instrumentální technikou. Výsledky své práce studentka dokázala správně vyhodnotit a diskutovat. Diplomovou práci studentky Kristýny Trenzové doporučuji k obhajobě s celkovou známkou A-výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Divišová,, Radka

Studentka Bc. Kristina Trenzová se ve své práci zabývá analýzou alkaloidů v kávě a čaji, jmenovitě kofeinem, theobrominem a theofyllinem. V teoretické části studentka popisuje obecnou charakteristiku kávy a čaje, technologii jejich zpracování, jejich chemické složení a přípravu jednotlivých nápojů, což je stěžejní součástí experimentální části. Teoretická část je také doplněna popisem účinků methylxanthinů na organismus a přináší tak užitečné informace pro čtenáře. Praktická část diplomové práce přináší mnoho experimentů s rozmanitou sadou vzorků, může však místy působit zmatečně, především je těžké se orientovat v pojmu „extrakt“ a rozeznat methanolový extrakt a čajový nálev. V tomto případě by bylo vhodné v textu lépe specifikovat a upřesnit s jakými vzorky se právě pracovalo. Práce je také doplněna statistickým zpracováním, kde data byla zpracována pomocí shlukové analýzy a PCA. Grafy, které statistické zpracování prezentují, názorně uvádějí, jak množství kofeinu souvisí s jednotlivými typy káv a jinými proměnnými a přináší cenné informace o jednotlivých druzích káv. Diplomová práce je pěkně zpracovaná, s logicky členěnými kapitolami a s názornými obrázky čajů a upražených kávových zrn. K předložené práci mám následující připomínky, které však výrazně nesnižují úroveň práce: - Diplomová práce je velmi pečlivě zpracována, místy až vyčerpávajícím způsobem a místy vyvolává dojem, že studentka se spíše zaměřila na kvantitu než na kvalitu prezentovaných informací. - Vizualizace chromatogramů jsou ve špatné kvalitě a jejich popisky jsou špatně čitelné. Pro ukázku jednotlivých chromatogramů bych navrhovala prezentovat chromatogramy s využitím celého formátu A4, řádně je popsat a vložit je do kapitoly „Přílohy“. - Na straně 72, obrázek 4.5 graficky uvádíte kalibrační křivky, jejichž počáteční body vycházejí z koncentračních hladin 10 mg/l. Limit kvantifikace pro theobromin jste však stanovila na 0,013 mg/l. Proč jste jako počáteční bod kalibrační křivky nezvolila limit kvantifikace? Na straně 81, v tabulce 4.7 uvádíte výsledné koncentrace theobrominu, které byly stanoveny u některých vzorků v rozmezí 1 – 6 mg/l, což jsou podle mě hrubé odhady, pokud jste použila výše zmíněnou kalibrační křivku pro theobromin. - Na straně 81, uvádíte získané koncentrace kofeinu, theobrominu a následně je srovnáváte s literaturou. Zjistila jste, že koncentrace zjištěné ve Vaší práci jsou nižší než koncentrace udávané v literatuře a odůvodňujete tento fakt tím, že extrakce neproběhla úplně. Nehrají zde spíše roli faktory související s pěstováním čaje? (rok sklizně, klimatické podmínky, typ sbíraných lístků apod.) Cíle diplomové práce byly splněny. Práce splňuje požadavky kladené na diplomové práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkovou známkou B - velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139242