ZAVŘEL, M. Simulace pohybu nabitých částic v elektrickém a magnetickém poli [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student se ve své bakalářské práci zabýval pohybem nabitých částic v elektrickém a/nebo magnetickém poli. Jedná se o problematiku vyžadující poměrně hlubší znalosti z atomové fyziky. S tímto se student vypořádal velice dobře, dokázal si samostatně nalézt zdroje informací a získané znalosti pak aplikovat při návrhu simulačního programu pro pohyb částic v polích. V některých případech bylo nutné ho „usměrnit“, protože záběr jeho rešeršní činnosti už nadmíru přesahoval požadavky zadání. Pravidelně konzultoval průběh své práce, většinou formou emailové korespondence. Osobní konzultace proběhly za semestr celkem čtyři. Bohužel, student ne zcela odhadl časovou náročnost kompletního zpracování bakalářské práce. S blížícím se termínem odevzdání práce se celkem již zbytečně věnoval zdokonalování simulačního programu, takže mu zbylo relativně málo času na zpracování textové části. Jako vedoucí jsem sice měl možnost průběžně kontrolovat text i vznikající simulační program, ale kompletní práci ve finálním uspořádání jsem viděl až v den odevzdání. I přesto považuji práci za velmi kvalitní, splňující požadavky zadání. Student prokázal schopnost samostatně pracovat.
Předloženou bakalářskou práci s názvem "Simulace pohybu nabitých částic v elektrickém poli" lze považovat za poměrně kvalitní. Autor se v první části zabývá kinetickou teorií plazmatu a vysvětluje nutnost znát základní pohyby elementárních částic v elektrických a magnetických polích. V další části pak odvodí základní pohybové rovnice pro pohyb elementárních částic v elektrických a magnetických polích. Pro vyřešení rovnic zvolil Landauův postup, který je poměrně náročný, neboť pracuje s komplexními čísly a je tím relativně málo názorný. Jedná se ale o univerzální postup, který je pro problematiku pohybu částic v silových polích vhodný. Autor následně demonstruje využití některých odvozených pohybů na reálných případech používaných v praxi. Poslední část je věnována vytvoření a popisu didaktického programu pro simulaci pohybu elementárních částic v elektrických a magnetických polích. Práci poněkud ubírá na čitelnosti časté použití rozsáhlých překombinovaných souvětí. V mnoha případech by stačilo rozdělit souvětí do několika vět a čitelnost by se výrazně zlepšila. Lze také nalézt poměrně velké množství drobných formálních nedostatků. Patří mezi ně jednopísmenná slova na koncích řádků, špatné číslovaní stránek, občasný špatný řádkový zlom či několik pravopisných chyb. Věcná část neobsahuje žádné výrazné chyby. Za drobnou chybu by se snad dalo označit rovnici (2.6), ve které výsledné řešení předpokládá nulovou počáteční rychlost, kdežto v zadání je uvažována nenulová počáteční rychlost. Jde ale spíše o přehlédnutí, než špatné vyřešení rovnice. V popisu programu také nejsou uvedeny jednotky u zadávaných veličin ani u popisu os v grafech. Lze předpokládat, že se jedná o základní jednotky, nicméně potvrzení tohoto předpokladu by v didaktickém programu mělo být obsaženo.
eVSKP id 91140