DYČKA, O. Laboratorní úlohy pro mikrokontrolér ColdFire MCF52233 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Macho, Tomáš

Úkolem pana Bc. Ondřeje Dyčky bylo navrhnout laboratorní úlohy, které by demonstrovaly použití periferních subsystémů mikrokontroléru MCF52233 firmy Freescale. Pro každou úlohu měl vytvořit zadání a stručný návod. V případě potřeby měl také navrhnout a realizovat přizpůsobovací obvody. Diplomant vytvořil 8 laboratorních úloh demonstrujících využití širokého spektra periferních subsystémů mikrokontroléru MCF52233. Zároveň navrhnul a realizoval přípravek pro přikojení klávesnice a displeje. Pro každou úlohu vytvořil zadání a návod. Zadání diplomové práce považuji za splněné ve všech bodech. Pan Dyčka pracoval samostatně, iniciativně, dosažené výsledky pravidelně konzultoval s vedoucím práce. Po formální stránce lze diplomantovi vytknout některé kostrbatě formulované věty a netechnická vyjádření a vkládání http odkazů přímo do textu místo do seznamu literatury. Práce je na solidní grafické úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Využití literatury A 10/10
Formální zpracování práce D 12/20
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Holek, Radovan

Diplomant Bc. Ondřej Dyčka se ve své diplomové práci zabývá návrhrm a realizací sady laboratorních úloh pro 32 bitový mikrokontrolér ColdFire MCF52233 firmy Freescale. Student během práce prokázal výborné znalosti při implementaci mikrokontroléru do řady laboratorních úloh. Pro tyto laboratorní úlohy diplomant navrhl a zrealizoval přídavný modul externích periferií. Diplomant navrhnul 8 laboratorních úloh, na nichž lze demonstrovat základní použití jednotlivých subsystémů. Úlohy jsou navrženy tak, aby se postupně zvyšovaly nároky na jejich realizaci. Jednoduché úlohy předcházejí navazující složitější úlohy. Vlastní práce diplomanta je soustředěna do kapitol 3 a 4, které tvoří 65% z předložené práce. Práce má vysokou odbornou úroveň, kterou zbytečně snižují následující nedostatky: - Označení některých vývodů v tabulce 2 neodpovídá označení vývodů na obr.15 - V práci chybí celkové blokové schéma mikrokontroléru a externích periferií. Toto je částečně nahrazeno tabulkou T2 se seznamem vývodů použitých na desce externích periferií. - Způsob popisu jednotlivých úloh je nepřehledný a náročný na pochopení souvislostí. U každé úlohy chybí jednoduché blokové schéma, ze kterého by bylo jasné propojení externí periferie s mikrokontrolerem. Pokyny pro správné nastavení konfiguračních přepínačů na vývojovém kitu a desce externích periferií jsou volně roztroušené v návodu na realizaci úlohy. Také seznam softwarových konfiguračních přepínačů, použitých registrů, knihovních modulů a příkazů je rozptýlený do kapitoly "Návod" v každé úloze. Tím je značně ztížena orientace v jednotlivých úlohách. Kladně lze hodnotit podrobné vývojové diagramy, které jsou v každé úloze. Na přiloženém CD jsou zdrojové texty pro jednotlivé úlohy v samostatných adresářích. Z přiložených souborů není na první pohled patrné, které soubory jsou přebrané a které soubory obsahují vlastní zdrojové texty, související s danou úlohou. Přes výše uvedené nedostatky, které jsou zapříčiněny patrně malou zkušeností s vytvářením textů se změřením na popis laboratorních úloh práce svědčí o hlubokých znalostech diplomata v dané problematice. Sada laboratorních úloh je původní prací diplomanta. Návrh a realizace desky externích periferií i navržené programové řešení pro jednotlivé úlohy svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Formální zpracování práce D 6/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 30526