MITÁŠ, D. Ovládací rozhraní CNC frézky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student pracoval samostatně, nicméně jeho samostatnost byla až přílišná. I když konzultace byly dobrovolné, student této možnosti během semestru ani jednou nevyužil. To se odráží také v jeho práci, která svým stylem neodpovídá struktuře diplomové práce.
Diplomová práce se zabývá realizací CNC frézky, určené pro opracování menších komponentů. Při pilném studiu se lze dopátrat, že student zrealizoval funkční vzorek, což lze považovat za silnou stránku této práce. Zpracování celé práce představuje ovšem slabinu, chybí popis adekvátního rozboru, blokové, funkční či jiná schémata dokladující vývojový proces, chybí rozbor, srovnani a nadhled. Jádro samotné práce sestává z pěti kapitol: 1. Výběr typu rámu a mechanických komponent. V úvodu kapitoly je rozebráno rozdělení konstrukčních řešení frézek, jsou tu popsány typy lineárního vedení, typy šroubů a pohonů jako důležité funkční prvky vyvíjeného zařízení. Kapitola působí jako přehled některých aspektů diskutovaných funkčních prvků, přehlednosti by možná přispěla diskuse výběru mechanických komponentů a materiálu případně lepší provázanost a číslování podkapitol. 2. Návrh a výroba mechaniky frézky. V této kapitole je uveden návrh rámu frézky, je zde odkaz na výkresy dílců v příloze práce a je zde diskutována jejich výroba, stejně jako montáž. Přehlednosti mohlo přispět uvedení blokového schématu nebo jiného způsobu souhrnné prezentace navrženého systému. 3. Interpolační jednotka. V úvodu je zde popsán subsystém interpolační jednotky, sestávající z napájecího zdroje, mikrořadiče, a ovladače krokových motorků. Subsystém je schopen ovládat krokové motorky zajišťující posun ve třech osách. Navazuje tabulka shrnující parametry, elektrické schéma, a popis konektorů a komunikačního protokolu. Některé části bohužel neobsahují slovní popis, je zde uvedena jen tabulka, schéma nebo obrázek. Tabulky nejsou číslovány a v textu není uveden odkaz na obrázky, což je další skutečnost snižující možnost zorientovat se v práci. V podobně roztříštěném duchu jsou zpracovány podkapitoly Popis obvodu, Navíjecí předpisy pro transformátory, Postup osazení desky a mechanické uspořádání. 4. Ovládací software. Kapitola opět poněkud nešťastně nepřehledným stylem shrnuje funkce ovládacího programu, návod k použití a popis vstupních formátů. 5. Přehled nákladů. Na jedné straně je uvedena přehledová tabulka kusovníku uvádějící soupisku a peněžní částku potřebnou pro výrobu prototypu, tabulka je bez popisku, nejsou zde uvedeny reference ani slovní komentář. Skutečnost, že byla navržena, sestavena a interpolační jednotka umožňující ovládat experimentálně zkonstruovaný tříosý CNC stroj je uvedena až v závěru. Na pozadí celé práce stojí bezesporu nemalé úsilí, ovšem výstup v podobě písemné práce nedokáže toto úsilí zúročit a prezentovat. Diplomant v závěru konstatuje, že „vývoj ovládacího softwaru nebyl prvořadou prioritou“, což není v souladu se zadáním. Značná pozornost byla pravděpodobně věnována mechanickému subsystému, což dokládá i konstatování v závěru „Úsilí věnované výrobě mechaniky frézky bylo obrovské.“ Práci doporučuji k obhajobě zejména s ohledem na sestrojení prototypového řešení.
eVSKP id 54648