ŠEDIVÝ, J. Elektronický systém řízení skleníku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Student měl v bakalářské práci za úkol navrhnout elektroniku řídicího systému skleníku, tuto elektroniku realizovat, oživit a naprogramovat. Student navrhnul systém založený na mikrokontroléru vybaveném nezbytnými periferiemi a zobrazovací jednotkou. Student se práci věnoval s nasazením a úspěšně systém realizoval a oživil. Vlastní řídicí systém je funkční a byla demonstrována jeho funkčnost. Student postupoval systematicky, využíval konzultace vedoucího práce v nezbytné míře a vlastní systém je prací studenta. Vlastní koncepce je na dobré úrovni a odpovídá možnostem a zkušenostem studenta bakalářského studia. Vlastní práce svědčí o dobrých technických schopnostech studenta a jeho dobré orientaci v problematice. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Štohl, Radek

Úkolem p. Šedivého bylo navrhnout a realizovat systém řízení skleníku s uživatelským rozhraním. Náročnost zadání lze považovat jak po stránce odborné, tak časové za odpovídající požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Na základě předložené průvodní zprávy lze konstatovat, že autor zadání splnil. Průvodní zpráva má 50 stran, skládá se ze 7 kapitol. Práci lze rozdělit na čtyři částí. V první části student popisuje požadavky na skleník a výběr dvou komerčních řešení. Druhá část se zabývá měřením důležitých fyzikálních veličin a snímačů – teplota, vlhkost a osvětlení. Kapitoly 5 a 6 jsou věnovány vlastnímu návrhu a řešení systému řízení skleníku. V kapitole 5 je nelogicky nejprve udělán návrh volby snímačů, pak mikrokontroleru a až pak následuje koncepce celého zařízení. Při výběru snímačů postrádám rešerši vhodných a výběru nejlepšího snímače. Obdobně je to při výběru mikrokontroleru. Návrh systému je logicky rozdělen na dvě části – část s uživatelským rozhraním a část se sběrem dat přímo uvnitř skleníku. Z návrhu není patrné, proč byla vybrána jako komunikační sběrnice RS422. V kapitole 6 je popsáno řešení programového vybavení obou částí systému. Problematice řešení regulace je věnována kap. 6.2.3. Je zde uvedena vzorkovací perioda pro regulátor. Zvolen je dvoustavový regulátor s pevnou hysterezí pro regulaci teploty a vlhkosti. Zatemňování skleníku řešena není. Snímač osvětlení slouží pouze pro rozlišení denního a nočního režimu. návrh systému řízení. Zdůvodnění realizace pouze dvoustavového regulátoru není úplně jasné. Nastavení hystereze na pevné hodnoty v programu, se domnívám,že není úplně vhodné. Popis ověření funkčnosti systému není popsán, a proto není možné ověřit, zda je systém reálně funkční a jaké má ve skutečnosti parametry. Práce má vhodnou grafickou úroveň. Navrhuji hodnotit práci p. Šedivý známkou "B/ velmi dobře".

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 52400