GALDIA, L. Zhodnocení ekonomické situace podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Srbová, Pavla

Student zpracoval ekonomickou analýzu společnosti věnující se především výrobě kancelářského nábytku, ale také kuchyní. V rámci finanční analýzy je podnik srovnán s oborovými hodnotami, protože hlavní konkurenti společnosti se nevěnují samotné výrobě nábytku, ale pouze jeho prodeji. Z analýzy je zřejmé, že se student dobře orientuje ve fungování daného podniku. V návrhové části je přestaveno několik návrhů, kterým by se mohla společnost věnovat. Uvedené návrhy jsou relevantní k výsledkům dané společnosti, k jejich praktické realizaci by ale bylo potřeba jejich podrobnější rozpracování. Například jeden z návrhů cílí na růst zájmu zákazníků o kuchyně, ale jak sám student uvádí, jeho přínos na zlepšení ekonomické situace podniku lze obtížně vyhodnotit bez uvedení marže. Bylo by ovšem možné věnovat větší pozornost tomu, jaký lze očekávat nárůst poptávky s ohledem na kapacity podniku a situaci na trhu. Negativně lze vnímat skutečnost, že návrhová část je psána z pohledu první osoby, což není vhodné v závěrečných pracích. Práce byla zkontrolována systémem Theses a na základě posouzení vedoucí práce nebyly zjištěny známky plagiátorství.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků B
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji, včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Firla, Marek

1.Splnění stanovených cílů Jako cíl práce si autor stanovil provedení finanční analýzy na zvoleném podniku a pomocí ní podat návrhy ke zlepšení situace. Velmi dobře jsou v samotné práci popsány metody analýzy i samotné výpočty. 2. Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod Zvolený postup pro vyhodnocení je správný. Pro provedení finanční analýzy autor vycházel z veřejně dostupných informací (VZ z obchodního rejstříku). Neměl k dispozici přístup do účetnictví ani další vnitropodnikové analýzy. Zavádějící srovnání se potom můžou zdát ty z let 2020, kdy, jak autor správně poznamenal došlo k fúzi s dceřinou společností HON – kovo s.r.o. V části vyhodnocení Altmanova modelu kap. 3.2.4.1. jsou pro vyhodnocení použita kritéria pro akciové společnosti kótované na burze, jak je popisováno v kapitole 2.5.4.1. Autor správně uvádí, že se jedná o akciovou společnost dle právního hlediska, osobně bych se ovšem pro vyhodnocení a srovnání výsledků spíše klonil k využití kritérií pro s.r.o., kterým se bude podnik podobat spíše svou velikostí, stylem řízení apod. 3. Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry Autor velmi dobře interpretoval dosažené výsledky. Souhlasím s identifikací zásob jako rizikovou, na kterou je třeba se zaměřit. Také autor správně vidí příležitost ke zvýšení ziskovosti studií z dostupných dat (jak již bylo zmíněno výše, nebyly k dispozici zdroje tržeb po střediscích apod.) Souhlasím i s navrhovaným řešením investic do marketingu. Správně jsou vyhodnoceny i externí důvody pro kolísání tržeb ve sledovaných letech (COVID a válka na Ukrajině a s tím spojená inflace a změna chování odběratelů). 4. Praktická využitelnost výsledků Výsledky jsou využitelné v praxi, oceňuji mezioborové srovnání dle dat MPO, které poskytují reálné srovnání firem v oblasti. 5. Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň Sktruktura práce je v pořádku, návaznost jednotlivých kapitol je smysluplná. Terminologie i vysvětlení pojmů je pro bakalářskou práci dostačující. Úroveň práce ale bohužel dle mého názoru snižují gramatické chyby a překlepy, především v první části práce. Dále bych uvítal ve vyhodnocení dat v tabulkách (příklad kap. 3.2.1.3, Tabulka 6) odsazení tisíců mezerou a pro procenta, která jsou v řádech stovek nebo tisíců, například 4902,27 % nepoužívat desetinná místa, která opět snižují přehlednost poskytnutých dat. Grafy jsou zpracovány přehledně a dobře doplňují textovou část samotného zhodnocení. 6. Práce s informačními zdroji V tomto ohledu postrádám větší pestrost a počet využitých zdrojů v jednotlivých kapitolách, kdy reálný počet zdrojů pro každou část práce je okolo pěti publikací. Jako nedostatek se také jeví absence zahraniční literatury. V přílohách bych ocenil vložení samotných výkazů (Rozvaha, VZZ, CF). Pozitivně hodnotím využití aktuálních zdrojů i fakt, že se autor soustředil na knižní tituly namísto internetových zdrojů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků B
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D
Práce s informačními zdroji C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 159388