ŠOLC, M. Návrh vysokootáčkového elektrického stroje. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student se v diplomové práci zabývá návrhem asynchronního motoru s výkonem 30 kW při 60 000 ot./min. Provedl analytický návrh a ten ověřil simulacemi v programu RMxprt a metodou konečných prvků. Na základě výsledků mechanických analýz provedl úpravy rotoru, které snížily jeho mechanické namáhání. Pracoval samostatně. Diplomová práce splňuje všechny body zadání.
Diplomová práce se zabývá návrhem vysokootáčkového elektrického stroje. Práce je rozdělena do pěti kapitol a má 84 stran. Před samotným návrhem stroje je provedeno rozdělení vysokootáčkových strojů, kde jsou krátce shrnuty i důležité aspekty při návrhu jednotlivých strojů. Po rozdělení následuje samotný návrh vysokootáčkového asynchronního motoru dle zadaných parametrů. V práci chybí informace, jestli stroj je navrhován pro konkrétní aplikaci či nikoliv. Student si pro návrh stroje vybral literaturu, která není aktuální, jak autor v práci sám zmiňuje a zároveň není ani v doporučené literatuře. Obsáhlý výpočet, který pokrývá více než polovinu práce, vychází převážně z jednoho zdroje, a proto by bylo vhodnější výpočet dát do přílohy a v hlavní části pouze vypíchnout důležité, nestandardní kroky. Hlavní část práce je v kapitole čtvrté, kde student provedl analýzu vypočítaného motoru s využitím metody konečných prvků. Bylo navrženo několik konstrukčních úprav stroje za účelem snížení momentové pulzace stroje. Získaná data ze simulace jsou poté porovnána. V této části chybí obsáhlejší rozsah analýz a detailnější popis při nastavování samotného modelu. Ve výčtu jednotlivých parametrů chybí podíl mechanických ztrát, které mají u vysokootáčkového stroje v této otáčkové hladině majoritní podíl. Mechanické ztráty jsou vypočteny na straně 48 empirickým vztahem z literatury, která není aktuální a je zaměřena na výpočet běžných strojů. Momentové pulzace, které jsou předmětem zájmu, jsou řešeny chaoticky a čtenář se ztrácí v provedených variantách. Při řešení momentové pulzace mi chybí detailnější analýza i rozbor příčiny vzniku. Tvrzení, že počet drážek neovlivňuje momentovou pulzaci po dvou provedených variantách není vypovídající. Z formálního hlediska bych v práci především vytknul nedostatečnou práci s literaturou. V práci je uvedeno 43 literárních pramenů, které se zabývají návrhem vysokootáčkových strojů, načež autor při samotném návrhu cituje pouze jeden zdroj. Rovnice jsou psané jednou tučným písmem a podruhé bez, někde chybí psaní indexů a někde i jednotky. Na str. 50 autor píše, že bylo často potřeba odhadovat hodnoty. Takové vyjádření neodpovídá standardu odborného textu. I přes připomínky považuji zadání diplomové práce za splněné a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 117008