KYSILKO, V. Deformační, napjatostní a pevnostní analýza rámové konstrukce. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Vrbka, Jan

Student po celou dobu příkladně spolupracoval s vedoucím bakalářské práce a prokazoval velice dobré odborné znalosti i snahu po adekvátním řešení. Jde o rozsáhlou práci obsahující 85 stran textu včetně obrázků a navíc přílohy vztahující se k vlastnímu výpočtu pomocí programu Maple. Zvláštní ocenění zaslouží porovnání výsledků s výpočtem pomocí MKP programem ANSYS, což bylo provedeno nad rámec zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Damborský, Petr

Hodnocená bakalářská práce se zabývá řešením rámu, který se používá ke zkoušení trubek DN980 vůči odolnosti proti proměnlivému tlaku. Řešena je napjatost, deformace a v posledním kroku je proveden kontrolní výpočet k mezi únavy. Protože reálný model je složitý pro aplikace prosté pružnosti a pevnosti, je nutné provést určitá zjednodušení. V práci jsou zvoleny dva tvary střednice. Při výpočtu napjatosti a deformace jsou použity dva přístupy. V prvním je uvažován prostý ohyb, při řešení deformačních podmínek je v energii napjatosti zahrnut pouze vliv od ohybových momentů. V dalším je zahrnut také vliv od posouvající a normálových sil. Velikost smykového napětí od posouvající síly je stanovena pomocí Žuravského vzorce. Posuzovány jsou dva mezní stavy, a to: mezní stav pružnosti v místě označeném X7 a mezní stav únavy při cyklickém tahovém namáhání v místě největšího tahového napětí. Úloha je řešena pro tři různé typy zatížení, které je vyvoláno tlakem působícím na kruhová čela trubky. V práci je také proveden kontrolní numerický výpočet. Pro tento je využit 3D model, který odpovídá modelu použitému při analytickému řešení. Celkově jde o kvalitní bakalářskou práci. Autor prokázal dobré znalosti pružnosti a pevnosti, schopnost práce s literaturou, dále pak způsobilost k práci s programovými softwary Maple a ANSYS. Z oblast řešení pomocí MKP je zřejmé, že autor provedl několik potřebných výpočtů a zvolil nejvhodnější způsob řešení. Práce má dobrou grafickou úpravu, která navíc obsahuje názorné 3D obrázky. Na srovnání analytického a numerického řešení dané konstrukce je vidět, že se autor orientuje jak v analytickém popisu problému, tak i v numerickém řešení. Na základě prostudovaného textu práce navrhuji známku výborně/A. Je ovšem důležité zodpovědět připomínky 3,4,5.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 29486