CAGÁŇ, A. Návrh a zhotovení zařízení ovládajícího důležité parametry prostředí akvária založeného na vybraném mikrokontroleru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student si zvolil své téma, které je na diplomovou práci spíše méně náročného charakteru. Z hlediska splnění zadání musím konstatovat, že zařízení funguje, nicméně, i když jsem studentovi radil, aby systém doplnil o další funkce a řízení, tak se tak stalo jen částečně. Z formálního hlediska je práce na solidní úrovni, i když by bylo ještě co zlepšovat a bohužel neviděl jsem finální podobu práce, až po odevzdání do IS. Komunikace byla trochu kostrbatá. Jinak pracoval student samostatně a v rámci konzultací byl připraven. Celkově tedy práci hodnotím jako průměrnou C.
Předložená diplomová práce zpracovává téma měření a řízení vybraných parametrů provozu akvária. Student ve své práci vytvořil autonomní celek za pomocí dostupných modulů, které připojil k vytvořené řídicí jednotce ovládané modulem ESP32. Tato jednotka snímá teplotu čtyř různých destinací pomocí modulárních, popř. integrovaných teploměrů. Dále je tento systém vybaven modulárním snímačem tvrdosti vody. Na základě podnětů z uvedených senzorů, popřípadě pomocí dálkových povelů, dokáže jednotka regulovat teplotu vody v obou směrech, popřípadě regulovat osvětlení akvária. Vybrané parametry jsou ukládány na webový server pomocí integrovaného wifi modulu. Realizace diplomové práce se nezdá příliš náročná, a to hlavně z důvodů použití stávajících modulárních bloků, které jsou připojeny k řídicí jednotce. Z hlediska fyzické realizace se zřejmě jeví nejnáročnější výroba topného systému pomocí Peltierova článku. Způsob návrhu celého zařízení a jeho popis v textové části ukazuje, že student zřejmě kladl větší nároky na procesní, tedy softwarové řešení než na fyzickou realizaci. Nicméně všechny náležitosti zadání a vytýčené cíle byly splněny. Stejným dojmem jako fyzická realizace působí i textová část. Veškeré dotčené technologie, oblasti obecné teorie, a také návrh jsou popsány úsporně, lakonicky až vágně. V části věnované návrhu jsou všechny důležité aspekty pouze zmíněny, aniž by byly uvedeny potřebné výpočetní vzorce. Popis procesu návrhu přes potřebnou rešerši a odborný teoretický podklad návrhu jsou popsány spíše jako vypravování, než jako odborný text. Navíc nejsou v úvodu návrhu stanoveny všechny potřebné parametry provozu, tvořící východisko pro zdárný návrh. Z textu se nedozvíme, jaká je předpokládaná a jaká skutečná výdrž baterie, jaký je maximální topný výkon systému, jaké jsou napájecí výkonové limity atd. Dále bych vytknul, že většina obrázků není odkazována v textu, popř nesedí hierarchie popisu, kdy v kapitole popisu návrhu topení je popisována obecná teorie Peltierova jevu. Stejně jako v případě realizace zařízení, působí i textová část uspokojivým a dostatečným dojmem, s vědomím, že vše je splněno, téměř vše popsáno, ale tím nejúspornějším způsobem.
eVSKP id 159929