VALACHOVIČ, M. Odvrstvování polovodičových čipů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Předložená práce "Odvrstvování polovodičových čipů" splňuje zadání v plném rozsahu. Student vlastnoručně zvládl složitý proces mechanického leštění s přesahem i do dalších procesů. Do detailů byli popsány veškeré postupy i výsledky. Práce jako taká obsahuje dostatečný teoretický úvod navázán na odpovídající počet literárních zdrojú. Z hlediska formální úrovně musím vytknout několi překlepů a pravopisních chyb. Celkový dojem z práce však nekazí a využitelnost předložených výsledků je nesporná a bude sloužit pro další podobné analýzy. Z hlediska studentovi aktivity mohu konstatovat vysokou míru samostatnosti a dosažení nejenom teoretických ale zejména praktických zkušeností - toto je podloženo vypracovanou diplomovou prací. Na základě výše uvedeného, hodnotím práci stupněm A, 95 bodů.
Předložená diplomová práce studenta Bc. Marka Valachoviče se zabývá metodami dekapsulace zapouzdřeného čipu a jeho následné odvrstvování. Teoretické část je rozdělena do tří kapitol, které se věnují vrstvám v polovodičovém čipu a používaným pouzdrům, chemickou a mechanickou dekapsulací a technikám odvrstvování čipu. V praktická část práce je složena z pěti kapitol, ve kterých byla řešena příprava vzorků a praktické odvrstvování a materiálová analýza tří typů vzorků. Odvrstvování bylo provedeno mechanicky, chemicky a při řízení iontovým svazkem za pomoci plynu. Zde bych doporučil popsat lépe popsat použité přístroje a zařízení a chemikálie (původ, výrobce) a případně jejich popis vytvořit jako samostatnou kapitolu. To se týká zejména zařízení MultiPrep, u kterého je popis šroubů (levý, pravý) v tabulce 2 pro běžného čtenáře matoucí bez bližšího popisu dané části zařízení (ideálně fotografie). V rozsáhlejším závěru jsou nakonec sepsány dosažené výsledky. Zde bych naopak doporučoval stručnější popis pouze těch nejdůležitějších výsledků. V celé práci je uváděno 79 obrázků a 27 referencí na literaturu. Zde bych doporučil upravit některé obrázky na barevný formát (např. na obr. 4 by bylo velmi vhodné barevné rozlišení). Na str. 14 obrázek 3 by mohl být větší a více kontrastnější, případně doplněn popiskem pomocí šipek. V posudku musím ocenit časovou náročnost a odbornou kvalifikaci, kterou musel student prokázat při samostatné práci na použitých zařízeních pro získání uvedených výsledků. Bohužel, tuto vysoce odbornou práci kazí poměrně velké množství jak formálních, tak pravopisných chyb. Zejména slovo „výše“ ve významu „výše uvedené“ je zde několikrát uvedeno jako „víše“. Dále je možné nalézt chybějící interpunkční znaménka, chybějící písmena (str. 59 „souží“ místo „slouží“) aj. Čtení práce také komplikují velmi rozsáhlá, a ne zcela srozumitelná souvětí, špatné skloňování (např. str. 41 – „byly odvrstvování“ nebo str. 36 – „byly využity tři vzorky tři typy vzorků.“ ) aj. I přes výše uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm B (82 bodů).
eVSKP id 152481